Личната суета и его „го туркаат“ ракометот во ранг со одбојката

Иако е неблагодарно после војна генерали да изигруваме, во ситуација кога знаеме дека нивните пивоти и дузина разигрувачи на бековските позиции се најквалитетниот дел...

Фотовест: Маратонец трча во одело како да доцни на бизнис-состанок

Еден од учесниците на Скопскиот маратон трча во невообичаена опрема, носејќи одело во текот на трката низ улиците на главниот град, како што се...

Македонија ги дозна ривалите на патот кон СП 2023

За дуелите во март потенцијални противници се Белгија, Естонија, Фарски Острови, Финска, Израел, Грција, Италија, Романија и Швајцарија, а потоа за средбите во јуни...

Фудбалот не го памети ова

Многубројни се написите во светот по големата победа на Македонија над Германија. Агенцијата „Франс прес“ има подолг осврт, должно внимание посвети и угледниот британски...

Шерифовски и Чакаровски ќе настапат на Европското првенство во џудо во...

Македонските репрезентативци Еди Шерифовски (категорија до 81 килограм) и Андреј Чакаровски (90 кг) ќе настапат на Европското првенство во џудо во Софија, Бугарија, што...

Македонски рагби тим ги испровоцира Грците на Купот на хармонијата

На денешниот „Хармони куп“, традиционален рагби турнир кој се одржува во Мелбурн, Австралија, организиран од „Аустралиа Фудбал Интернешнал“ (АФИ), дојде до побуна од грчкиот...

Нов рекорд на Ѓоковиќ на Ролан Гарос

ТЕНИС Најдобриот тенисер на светот, Србинот Новак Ѓоковиќ, додаде нов рекорд во својата богата колекција, откако со победата над Литванецот Ричардас Беранкис со 6-1, 6-4,...

Скопскиот маратон низ фотографии: Насмеани лица, „бизнисменот“ и кениската доминација

Над 8.500 натпреварувачи од 47 земји, меѓу кои околу 200 трчаа маратон, а над 1.000 полумаратон, учествуваа на годинашното 18-то издание на Скопскиот маратон,...

Илина Арсова го искачи шестиот од „Седумте врвови на седумте континенти“

На почетокот од годинава македонската планинарка и алпинистка, Илина Арсова се искачи на врвот Пунџак Џаја, Карстната пирамида (4.884 метри), кој се наоѓа во...

Видео: Рускиот „ѕвер“ Хабиб се бори со мечка

Не си играј со човек кој се борел со мечка, го предупреди еден фан УФЦ шампионот Конор Мекгрегор, кој беше поразен утрово во Лас...