Кина и Индија на работ до војна?

Пред три децении, двете азиски суперсили постигнаа договор и создадоа разбирање да не се борат повеќе меѓусебно. Но Пекинг сега е многу посилен во...

Путин ја обединува Европската Унија

Архитектурата на Западот пред нови предизвици: декаданса или ренесанса? Владимир Путин се чини дека го постигна невозможното, а тоа е вистинско европско единство. Воената операција...

Судири меѓу суперсилите на сите фронтови

САД наредната година ќе ја заострат стратегиската офанзива против Кина. Вашингтон ќе наметнува царини, санкции и други ограничувања за новите технологии, а ќе го...

Балканските војни создадоа христијански терористи

Конфликтите ја радикализираа крајната десница, а европските влади не реагираа навреме за да го спречат подемот на новиот фашизам и нацизам Азим Ибрахим, Хикмет Карчиќ Советската...

Америка на симултан „мегдан“ со Кина и со Русија

Американската загриженост за ризиците од можна војна со Русија и со Кина е сосема основана, со оглед на тоа што САД не се неподготвени...

Украинскиот конфликт може да го забави, но не и да го спречи вртењето на...

Избегнувањето дополнителни кризи во Европа и на Блискиот Исток е единствениот начин на кој американската дипломатска и воена моќ може да се префрли таму...

Русија сака да ги укине употребата и копањето криптовалути на нејзина територија

Светските влади загрижени за моќта на дигиталните валути Овој потег на Москва е последен во светската акција за спречување на подемот на криптовалутите, бидејќи владите...

Курц е иднината на Европа?

Коалицира со ултрадесничари, додека неговите сојузници уверуваат дека има проевропски ставови и дека поддржува либерална демократија. Многумина го нарекуваат новиот лидер на ЕУ, но...

Зошто европската армија нема смисла

Старата идеја за заедничка војска повторно се актуализира низ европските престолнини Откако беше првпат предложена во 1950-тите, идејата за европска армија не стигна никаде, но...

Брегзит според Борис Џонсон

  Политичките обложувачници сметаат дека шансите за брегзит без договор се околу 30 отсто. Но без разлика на несмасните ветувања до конзервативните еврофоби што го...