Што сака Путин со Северна Кореја

Самитот меѓу Путин и Ким можеби не помина со толкава помпа како двете средби меѓу Трамп и Ким, но Пјонгјанг на него веројатно доби...

Во Венецуела е извршен пуч

Хуан Гваидо се самопрогласи за претседател на Венецуела, а САД и десничарските влади во Јужна Америка побрзаа да го поддржат и сега бараат изговори...

Русија е премногу ризична за кинеските инвестиции

Економијата на големите нафтени договори порано имаше смисла. Но кога енергетските компании се оружјето на државата, тогаш економиите не се единствениот фактор На 4 мај...

Иднината на НАТО

Вашингтон бара од Алијансата да се фокусира на поофанзивни мисии, а сојузниците би можеле да направат огромна, самоуништувачка грешка ако го следат неговото водство,...

Принцот Бин Салман сакал преку новинарот Кашоги да испрати порака

ИНТЕРВЈУ СО АЛИ СУФАН, БИВШ АГЕНТ НА ФБИ Смртта на саудискиот новинар Џамал Кашоги не изненадува, бидејќи тој беше голема закана за кралското семејство и...

Кисинџер против Сорос: Реалисти против глобалисти

На форумот во Давос и двајцата „старци“ зборуваа за Русија, наведувајќи ги двата главни пристапи на атлантската елита. Пристапите се фундаментално различни, иако имаат...

Светска агенда

Европа се подготвува за централна енергетска банка

За справување со тековната нестабилност во енергетските цени и за да се забрза зелената транзиција, се јавува потреба за формирање централен енергетски орган, слично...

Со колку работни часа можеме да ја платиме сметката за интернет?

Студија на ВПН-провајдерот „Сурфшарк“ откри дека најмалку достапниот интернет на планетата е исто така најлош. Според индексот за дигитален квалитет на живот во 2020...

Дали попушта западното единство за Украина?

Парадоксално, зголемените трошоци за воениот конфликт се чини дека се помалку одржливи за богатите демократски земји од Европската Унија отколку за изолираната Русија, пишува...