Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 26129)

Бања Баниште е културно наследство на Македонија

Двата базена, Горен и Долен амам, кои и денес се користат, се изградени во 1797 година, а првиот современ хотел во 1925 година. Денес...

Како шеќерот влијае на кожата и какви траги остава

Здрава храна Љубовта кон слатките има штетно влијание не само на здравјето воопшто туку и на убавината. Откриваме како шеќерот влијае на кожата и какви...

Физичарите за првпат снимија кристал направен од електрони

Вигнеров кристал е структура што се постигнува на екстремно ниски температури под специфично магнетно поле. Електроните обично се наоѓаат во друштво на нивните атоми,...

Следење на патувањето на вдишените пластични честички

Откако неодамнешните студии го утврдија присуството на нанопластични и микропластични честички во респираторните системи на популацијата на луѓето и на птиците, една нова студија...

Експертите се обидуваат да го подобрат вкусот на пивото со ВИ

НОВИ ТЕХНОЛОГИИ Белгиски научници обучија модел на вештачка интелигенција за да предвидат дали луѓето ќе сакаат одредено пиво и како да го подобрат рецептот Тим...

Роналдо: Не ги следам рекордите, тие ме следат мене

Португалецот постигна вкупно 35 гола во првенството на Саудиска Арабија и за еден гол го надмина досегашниот рекорд остварен во сезоната 2018/2019 ФУДБАЛ Португалскиот фудбалер Кристијано...

Живко Мукаетов прогласен за премиум партнер на манифестацијата „Оскар на...

Црвениот крст на Град Скопје го одликуваа генералниот директор и претседател на УО на „Алкалоид“ со оскар на хуманоста во категоријата премиум партнер, како...

Туризмот може да биде главен носител на растот на БДП

Туристичката индустрија е главен економски двигател во многу земји и ги зголемува приходите на економијата, отвора илјадници работни места, ја развива инфраструктурата на една...

За македонската хидроенергетска перспектива

Да бидам искрен пред читателите и пред себе лично, за овој текст бев поттикнат од написот на проф. д-р Константин Димитров во вашиот весник...

Предвесникот на македонскиот револуционерен дух за слобода

„Нашиот свет лав ‘ржи преку нашите македонски гори и долини и нѐ повикува сите да земеме оружје. Каде и да сте, побрзајте заедно со...