Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25914)

„Пиволенд“ започнува на 21 септември

Дванаесеттото издание на скопскиот пивски фестивал „Пиволенд“ ќе се одржи на 21, 22 и 23 септември на паркингот пред спортската сала „Борис Трајковски“. Како што...

Машка работа

Песни што ме тераат да играм Љупчо Давчев Пред извесен број години бев на концерт на една група и како гостин на тој концерт се појави...

Дали кучињата се поинтелигентни или мачките?

Кога повеќето луѓе одлучуваат да чуваат домашно милениче избираат куче или мачка, а дебатата за тоа кој од овие два вида животни е поинтелигентен...

Индија лансира ракета за проучување на Сонцето

По успешното слетување на Месечината, индиската вселенска агенција лансира ракета за проучување на Сонцето како дел од својата прва соларна мисија. Ракетата остави трага...

Археолозите го открија изгубениот храм на Посејдон

Грчките археолози успеале да откријат одамна изгубено култно светилиште посветено на Посејдон во античкиот град Хелике, соопшти грчкото министерство за култура. Откритието е направено по...

Историјата не треба да има цена

Маријам Чачија и Ник Војт, грузиски режисери Грузискиот документарец „Волшебната планина“ на авторите и режисери Маријам Чачија и Ник Војт, кој беше дел од програмата...

Самостојна изложба на Тања Балаќ во Музејот на Македонија

Самостојната изложба на уметницата Тања Балаќ со наслов „Раселени“ ќе биде отворена на 5 септември, во 20 часот, во Музејот на Македонија. Изложбата, која...

Дводневна работилница за креативно пишување

Неформалната група „Дума ин Сума“, создадена од компаратистките Ивана Смилевска и Марија Бошковска, заедно со младиот визуелен уметник Дарко Алексовски, организира дводневна работилница за...

Новите научни трудови се влог во македонистичките проучувања

Педесетта меѓународна научна конференција во Охрид Меѓународниот семинар за македонски јазик, литература и култура при УКИМ во Охрид ја организираше 50. Меѓународна научна конференција на...

Новата мутација на ковид-19

Светската здравствена организација (СЗО) ја издвои варијантата ерис да биде внимателно следена поради мутации што може да ја направат позаразна или потешка. Ерис веќе...