Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25909)

Само обединети можеме да тргнеме нанапред

„Нова Македонија“ со свој проект ги сондираше ставовите на дијаспората за клучни национални прашања Проектот на „Нова Македонија“ за сондирање на мислењата, ставовите и стремежите...

Во Македонија се славеше Голема Богородица

Македонската православна црква и нејзините верници вчера, на 28 август, го прославија празникот Успение на Пресвета Богородица, еден од најголемите христијански празници посветени на...

Нема државен дисконтинуитет дури и со намалената институционална функционалност од 1990-тите

Изјавите за „нефункционалноста на македонското институционално поблиско минато“ се деградирање на сета македонска државност Изјавата во јавноста од највисока државна позиција дека Македонија во деведесеттите...

Исчекор кон посебен студиум по македонистика во Албанија

Реактивирање на Лекторатот по македонски јазик во Тирана Во дискусиите на состаноците меѓу сите страни, за реактивирање на македонскиот лекторат во Тирана било согледано дека...

Неприфатливо образование што не носи знаења, способности и вештини

Реакции за новата образовна концепција за учениците од основното образование Како заклучок по одржаната седница на Здружението на просветни работници на Град Куманово и иницијатива...

Образование без учебници продуцира интелектуални бедници

Дидактичките материјали хроничен проблем на нашето образование и со сериозни последици за македонското општество Oд Министерството за образование и наука, како и од Бирото за...

Македонија подготвена за првото осминафинале

ЗАПОЧНА ЕВРОПСКОТО ПРВЕНСТВО ВО ОДБОЈКА Публиката секогаш е еден од главните фактори што играле значајна улога, а во Скопје се посакува да биде во што...

Фаворитите сигурни

ШАХ – ЕКИПНИ ПРВЕНСТВА НА МАКЕДОНИЈА Машката и женската шаховска екипа на Алкалоид водат по второто коло на екипните првенства на Македонија, кои во седум...

Сребро и нови олимписки поени за Рељиќ

ТАЕКВОНДО – Г1 ТУРНИР ВО ТАЛИН Моментно сме во првите 10 на светската ранг-листа, а на олимписката, каде што се спојуваат две категории во една...

Златен хет-трик на Ноа Лајлс

ЗАВРШИ 19. СВЕТСКО ПРВЕНСТВО ВО АТЛЕТИКА Американскиот спринтер го заврши шампионатот со три победи - Дуплантис супериорен, но без светски рекорд во скок со стап....