Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25797)

Предмети што не треба да се чистат со детергент за миење...

Домување Иако детергентот за садови може да се смета за адекватна замена за многу средства за чистење со посебна намена, некои површини треба да се...

Градови со најдобар јавен превоз – Берлин на првото место

Благодарение на паметните телефони и различните апликации што помагаат во навигацијата, снаоѓањето по улиците на странските градови е полесно, а за многумина нивното користење...

До крајот на 2030 година доаѓаат вакцини против рак...

Милиони животи би можеле да бидат спасени со револуционерен сет на нови вакцини за низа состојби, вклучувајќи рак, кардиоваскуларни и автоимуни болести. Овие вакцини...

Луѓето во Шпанија користеле дрога пред 3.000 години

Според новите научни истражувања, луѓето во Шпанија консумирале халуциногени дроги пред околу три илјади години. Имено, влакна од гробница во Менорка покажуваат дека древните...

Човечката меморија може да биде несигурна само по неколку секунди

Студија на Универзитетот во Амстердам Најновото истражување спроведено од светски научници доведе до нови сознанија за човечката меморија. Имено, иако настаните од далечното минато исчезнуваат...

САД и Европа итаат да се реиндустријализираат, што прави Македонија?

Економските кризи на глобално ниво различно ги погодуваат земјите и ја откриваат ранливоста на националните економии, и на големите, а особено на помалите и...

Пајак-службата работи со полна пареа во Центар

Дури 193 непрописно паркирани возила биле кренати од пајак-службата во општината Центар во изминатите седум дена. Како што информираат општинските власти, тие го попречувале...

Автобусите – огледало на градот и на културата на...

Искинати и целосно расклатени седишта, откорнати и исчкртани пластики, откорнати навлаки од седишта, залепени гуми за џвакање се само мал дел од сликите што...

Заборавени и развластени комисии во законодавниот дом

Актуелноста на ситуацијата за формирање работни групи за уставни измени, кога во политичкиот амбиент и во јавноста е изразен длабок антагонизам за таков процес,...

Спортски вести

МЕЧ ЗА СВЕТСКИ ШАХОВСКИ ПРВАК Првата партија заврши со реми по речиси пет часа игра Воведната партија на мечот за светски шаховски првак помеѓу Русинот Јан...