Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25547)

Трикови за продолжување на животот на вашата орхидеја

Орхидеите, според многумина, се едни од најубавите и најпривлечни претставници на цветните растенија. Но тие се познати и како растенија со многу барања, поради...

Транспарентните соларни панели би можеле да ги заменат прозорците

Иако звучи премногу добро за да биде вистина, проѕирните соларни панели сепак би можеле да ги заменат стандардните стакла или прозорци во иднина. Доколку...

Саманта Џонс ќе се појави во втората сезона на „И едноставно...

Малкумина ја очекуваа оваа вест, но неодамна беше откриено дека Саманта Џонс, еден од најомилените женски ликови во историјата на телевизијата, ќе се појави...

НАСА формира независен тим за проучување на извештаите за НЛО

НАСА ќе формира тим за истражување на НЛО како дел од новата намера за проучување на науката со висок ризик и висока вредност. Вселенската агенција...

Научниците беа збунети од откривањето масовно закопување жаби

Археолозите што работеле на населба од железното време во близината на Кембриџ биле збунети кога откриле огромен куп скелети од жаби. Зошто се акумулирани...

Инвестирање во стартапи, а не во недвижности

Интервју со Никола Јошевски, генерален директор на „СН финансии“ Македонија има добри шанси да парира на глобалниот пазар, со новите дигитални технологии, и таа шанса...

Кратки вести

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека ќе бидат потребни неколку години пред да може Западот да престане да користи руска нафта и гас. Русија...

Предуслов за доаѓање до иновативни идеи е размислувањето „надвор од рамката“

Интервју со Марко Миленковиќ, судија и инвеститор на „Лонгест бизнис пич маратон“ Предизвикот да се размислува поинаку, „надвор од рамката“, да се предложат нови правци...

Инфлацијата руши рекорди во Европа

Инфлацијата во 19 членки на еврозоната достигна рекордно ниво во мај, од 8,1 отсто, во однос на претходната година, што е највисока бројка од...

Кисинџер: Мора да се заврши војната и да се најде место...

Пораките на поранешниот американски државен секретар и натаму имаат силен одек Поранешниот американски државен секретар и долгогодишен дипломат на САД, Хенри Кисинџер, и покрај своите...