Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25527)

Четири необични причини поради кои треба да пиете кафе

Здрава храна Ако ништо на светот за вас нема поубава арома од тукушто сварено кафе, веројатно сте станале зависник од оваа напивка, но тоа воопшто...

Пијан Славеј со дебитантско дискографско издание

Во пресрет на 21. „Оф-фест“, кој ќе се одржи од 1 до 4 јуни, „Скопскиот џез-фестивал“ организира промоција на новото издание на „СЏФ рекордс“,...

Дизајнирана луксузна подморница за забави под вода

Холандската компанија „Ју-боат воркс“, која се занимава со производство на приватни подморници, претстави нов модел. Станува збор за моделот УВЕП, односно платформа за забава...

За Џони Ротен од „Секс пистолс“, Хари и Меган се паразити!

Во интервју за британско ТВ-шоу, Џони Ротен, членот на бендот „Секс пистолс“ и коавтор на нивниот контроверзен хит „God Save The Queen“, рече дека...

Џорџ Орвел прв го употребил изразот „студена војна“

Пет интересни факти за авторот на книгите „Животинска фарма“ и „1984“ Во својот есеј „Ти и атомската бомба“ од 1945 година, објавен два месеца откако...

Тлингити – луѓе на плимата и осеката

Тлингитите живеат на северозападниот брег на Тихи Океан во Северна Америка. Тие се домороден народ, а на нивниот јазик „тлингити“ значи „луѓе на плимата...

Денот на сеќавање на жртвите на комунизмот ја подели јавноста

Словенија Словенија вчера првпат го одбележи Денот на сеќавањето на жртвите на комунистичкото насилство, а одлуката на Владата во заминување да воведе ваков спомен-ден на...

Огласот за вработување што го прочита „целата држава“

Хрватска Се наближува туристичката сезона во Хрватска, а сопствениците на угостителските објекти мора да обезбедат доволно вработени. Поради тоа, има сѐ повеќе огласи за вработување,...

Дојавите за бомби се притисок од странство поради невоведувањето санкции кон...

Србија Некои од училиштата во Србија повторно ќе преминат на онлајн настава, но не поради ковид, туку поради дојавите за поставени бомби. Само завчера имаше...

На што да се троши, а каде да се крати

Во кризи, владата секогаш треба да троши, за да ја поддржува економијата, тоа е основно правило на фискалната политика. Но непродуктивните трошоци од буџетот...