Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25525)

НАСА ќе користи метаверзуми за ВР-сценарија на мисиите на Марс

Американската вселенска агенција НАСА се здружува со лига на големи сектори, кои го користат потенцијалот на метаверзумот. Целта на НАСА е да има симулации...

Совети како вашето куче да има здрав и долг живот

Животни Покрај редовната активност, прошетките и квалитетната исхрана, која како кај луѓето така и кај животните е клучна за нивното здравје, ова се уште неколку...

Дали повремениот пост навистина е најдобар начин за слабеење

Постојат голем број диети што, наводно, ќе ви помогнат да се ослободите од вишокот килограми што е можно поскоро. Повремениот пост, според многумина, е...

Ситуации што интровертните личности ги сметаат за стресни

Доколку се препознаете во следните редови, веројатно сте интроверт, во спротивно барем ќе знаете што не треба да правите доколку сте во друштво на...

Политиката пред музиката на „Евровизија 2022“!

По прогласувањето на победата, членот на украинскиот фолк-рап бенд „Калуш оркестар“, Олех Псиук, заблагодарувајќи се за поддршката, уште еднаш повтори дека песната им е...

„Книжевен жезол“ за Гордана Михаилова Бошнакоска и за Аднан Озер

Признанието „книжевен жезол“ што го доделува Друштвото на писателите на Македонија за значаен поетски опус, оваа година им се доделува на македонската поетеса Гордана...

Магична ноќ со „Осмото светско чудо“ во Тирана

Во присуство на повеќе гости од дипломатскиот кор, од јавниот и од културниот живот, меѓу кои и духовниот водач на бектешите, Баба Монди, во...

Почна снимањето на филмот „Живи и здрави“

Деновиве почна снимањето на филмот „Живи и здрави“ по сценарио и во режија на Иван Мариновиќ, а во копродукција со македонскиот „Круг филм“. Филмот...

Рецитал на хармоникашот Филип Петрески

Рецитал на хармоникашот Филип Петрески ќе се одржи денеска, во камерната сала на Филхармонијата. Станува збор за еден од најзначајните млади македонски хармоникаши. На...

Недела на италијански филмови

Неделата на италијанската кинематографија на темата „Херои и антихерои во италијанскиот филм“ се отвора денеска и ќе трае до 23 мај, во Кинотеката на...