Ознака: Бугарски парламент

Бугарскиот парламент усвои резолуција за Македонија

Народното собрание на Бугарија денеска без дискусија усвои декларација во која „се осудуваат антибугарските пројави во Р.С.Македонија“. Декларацијата беше поддржана од 185 пратеници, а...

Петков: Се надевам дека утре нема да има проблеми на протестите...

Бугарскиот премиер Кирил Петков вечерва им се обрати и им се заблагодари на демонстрантите кои излегоа за поддршка на бугарската Влада, како и на...

Петков: Ако одлуката не помине во парламентот, во Брисел ќе кажам...

Нема да донесам независна одлука за С.Македонија, би ја следел исклучиво волјата на бугарскиот парламент - изјави бугарскиот премиер Кирил Петков, a пренесуваат тамошните...

Францускиот предлог за Македонија испратен до Народното собрание на Бугарија

Францускиот предлог за одлука за ветото наметнато од Бугарија за почеток на преговори на Македонија со Европската Унија е испратен до парламентарната комисија за...