Ознака: Џулијан Асанж

Бајден „размислува“ да го прекине гонењето на Џулијан Асанж

Американскиот претседател Џо Бајден вчера изјави дека го разгледува барањето на Австралија, САД да се откажат од гонењето на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж,...

Адвокатите на Асанж велат дека имаат докази за заговор на ЦИА...

Високиот суд во Лондон го заврши првиот ден од сослушувањето во врска со жалбата на основачот на Викиликс Џулијан Асанж против одлуката за негова...

Нова правна битка на Асанж против екстрадицијата во САД

Основачот на Викиликс, Џулијан Асанж денес ја започнува можеби последната правна битка што би можела да го спаси од екстрадиција во Соединетите Држави (САД)...

Пет високотиражни весници бараат Асанж да не биде кривично гонет во...

Весниците Њујорк тајмс, Гардијан, Ел Паис, Ле Монд и Дер Шпигел денеска ја повикаа американската администрација да престане кривично да го гони основачот на...

Адвокатите на Асанж ја тужат ЦИА, обвинувајќи ја за снимање на...

Американските адвокати на основачот на Викиликс Џулијан Асанж објавија дека поднеле тужба против ЦИА и нејзиниот поранешен директор Мајк Помпео, обвинувајќи ги дека ги...

Надежите на Асанж повторно насочени кон Австралија

Семејството на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж бара да интервенира австралиската Влада пред тој да биде екстрадиран во САД. - Без интервенција на Вадата, практично...

И Бајден доби писмо од Обрадор, Мексико повторно нуди азил за...

Претседателот на Мексико, Андрес Мануел Лопез Обрадор во писмо до американскиот колега, Џо Бајден, повторно понуди азил за основачот на Викиликс, Џулијан Асанж. - Му...

Асанж ќе се жали пред британскиот Врховен суд за одлуката за...

Џулијан Асанж побарал дозвола да се жали на одлуката за негова екстрадиција во САД, откако британската министерка за внатрешни работи Прити Пател минатиот месец...

Судбината на Асанж е во рацете на Прити Пател по новиот...

Основачот на Викиликс Џулијан Асанж е чекор поблиску до испорачување во САД, каде што треба да му биде судено за шпионажа, откако судот во...

Одбиена жалбата на Асанж против екстрадицијата во САД

Џулијан Асанж не доби дозвола да поднесе жалба до Врховниот суд на Велика Британија против потезите за негова екстрадиција во САД, соопштија денеска судот...