Ознака: хакери

Хакерите се војниците на иднината

Нови концепции и доктрини за водење војни Неодамнешните сајбер-напади врз фармацевтските компании, кои ја создадоа вакцината против коронавирусот, покажаа како сè може да стане цел...

Советникoт на Трамп: Кинески хакери ги напаѓаат САД пред изборите

Хакери поврзани со кинеската влада ја напаѓаат американската изборна инфраструктура пред претседателските избори закажани за есен, изјави советникот за национална безбедност на Белата куќа,...

Хакерите најавија дека следна цел им се извршителите

Анонимните хакери од земјава најавија преку Твитер дека следна цел им се извршителите. - Извршители – убијци – вие сте на ред, спремете се -...

Хаосот предизвикан од смртта на Џорџ Флојд ги разбуди хакерите на...

Додека протестите и цивилната непослушност беснеат во САД, хакерите на групата „Анонимус“ излегоа од сенките. Групата која во минатото редовно спроведуваше сајбер-напади врз оние...

Хакери украле лични податоци на Лејди Гага и други ѕвезди

Личните податоци на пејачката Лејди Гага и на други селебрити-личности им биле украдени од хакери. 34-годишната поп-пејачка и други ѕвезди од таканаречената А-листа станаа жртви...

Шпанската полиција уапсила сајбер криминалци за проневера од 2,4 милиони евра

Националниот полициски корпус на Шпанија соопшти дека открил криминална група, чии членови биле вклучени во проневера на 2,4 милиони евра (2,6 милиони долари) во...

Хакери напаѓаат скриени зад коронавирусот

Новата реалност со пандемијата на вирусот ковид-19 ја наметна потребата за работење од дома, поради што голем број вработени во Македонија ги зедоа компјутерите...

Хакирани податоци на 6,5 милиони Израелци

Поради повреда на безбедноста во апликацијата која ја користи израелската конзервативна партија, хакери открија лични податоци на речиси 6,5 милиони Израелци, изјави експертот за...

Двајца Руси обвинети за хакерски напади во САД

Во САД денеска е поведено обвинение против двајца Руси во врска со заговор за илегално стекнување пари и имот преку инсталирање софтвери со вируси...

Кина зад хакерскиот напад на австралискиот парламент и политичките партии

Австралиските разузнавачки сили тврдат дека Кина стои зад кибер-нападот врз парламентот и трите најголеми политички партии пред изборите што се одржаа во мај, како...