Ознака: хакери

Балканот под наплив на детска порнографија, говор на омраза и компјутерски...

Романија доживеа пораст на случаите поврзани со детска порнографија во април, со жртви на возраст од седум години, а по неа следи Хрватска. Инцидентите...

ВМРО-ДПМНЕ: Хакери ја рекетираат државата, хаос во здравството

Целосен хаос се случува во здравството, луѓе умираат чекајќи лекови, министри се менуваат како чорапи, нема плата за здравствените работници, а најново е тоа...

Хакерите од иранската „Татковинска правда” објавија над илјада банкарски сметки на...

Членовите на иранската група „Татковинска правда” продолжуваат со објавување податоци од кибер-нападите на владини институции и банки во Албанија. Доцна попладнето на нивната страница се...

Кинески хакери украле милиони долари во САД наменети за борба со...

Кинески хакери од 2020 година украле десетици милиони долари американска помош наменета за надминување на пандемијата на Ковид-19, соопшти американската Тајна служба. Тајната служба...

Иранските хакери објавија мејлови со чувствителни и тајни материјали на албански...

По објавувањето на списокот на вработени во албанската тајна служба -ШИШ,  како и податоци за првиот разузнавач Хелидон Бендо,  хакерската група „Home Land Justice“...

Серија руски хакериски напади врз бугарската држава

Во Софија денеска се извршени серија хакерски напади врз веб-страниците на бугарската Влада и министерствата за внатрешни работи и за одбрана. Како што јави...

Хакери објавија имиња на албански полицајци и агенти, директорот вели тоа...

Генералниот директор на албанската полиција Мухамет Румбулаку изјави дека ни најмалку не е загрижен бидејќи хакерите не успеале да дојдат до доверливи информации. Дури...

Бериша обвини дека зад кибер – нападите вмешани се и домашни,...

Лидерот на побројното крило на албанската опозициска Демократска партија, Сали Бериша, на денешната редовна неделна средба со новинарите обвини дека зад кибер- нападите врз...

Информации за платени убиства, шифрирани пораки за криминалци на албанската полиција,...

Хакерите од иранската група „Татковинска правда“ денеска објавија тајни податоци од системот на албанската полиција. - По објавените досиеа од ТИМС системот и денешните од...

Хакерски напад на Фејсбук страницата на УКИМ

Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје соопшти дека е изведен хакерски напад на нивната фејсбук страница и оти таа моментно е контролирана од...