Ознака: Тирана

Македонско друштво „Илинден”-Тирана девет години рамноправен член на ФУЕН

Македонско друштво „Илинден“-Тирана, пред девет години беше примено во Федералната унија на европските националности (ФУЕН), највисоката малцинска организација во Европа. Македонско друштво „Илинден”-Тирана стана...

Македонската амбасада во Тирана за нашите државјани што ќе летуваат во...

Пред почетокот на главната туристичка сезона во Албанија, а имајќи го предвид фактот дека голем број македонски граѓани летуваат на тамошното крајбрежје, Македонската амбасада...

Рама: ЕУ поподготвена да бидеме дел од неа, да ја напуштиме...

Албанскиот премиер Еди Рама на самиот ЕУ-Западен Балкан, што се одржува во Тирана, оцени дека Европската унија е повеќе подготвена отколку порано за проширување...

Зеленски предлага Украина и балканските земји заеднички да произведуваат муниција

Украинскиот претседател Володимир Зеленски на денешниот Самитот Украина - Југоисточна Европа во Тирана предложи дека треба да се формира посебен форум за одбранбената индустрија...

Ќе пружаме поддршка додека не се постигне мировен договор, рече Пендаровски...

Неодамнешната одлука на Советот на ЕУ да обезбеди помош од 50 милијарди евра, како и изгледите за обезбедување на околу 90 милијарди долари од...

Непоколебливо кон остварувањето на македонските малцински права

Mакедонското друштво „Илинден“ - Тирана веќе деценија и пол напорно работи на афирмација на потребите на Македонците во Република Албанија. Досега се реализирани повеќе...

Вистинските ставови на чистина, само во Тирана или во Приштина

Практиката на лидерите на албанските политички партии од Македонија да бараат потврда, поддршка или легитимитет за своите одлуки и дејствување во македонскиот политички простор,...

Македонскиот јазик од февруари ќе се изучува на Универзитетот во Тирана

Во февруари следната година ќе започне наставата по македонски јазик на новоотворениот Лекторат по македонски јазик на Факултетот за странски јазици при Универзитетот во...

Шолц смета дека ЕУ мора да го награди напредокот на Македонија

Единствената исправна одлука на ЕУ е да ја награди Македонија за напорите кои ги има сторено на патот кон Унијата, порача германскиот канцелар Олаф...

Енергетската транзиција и спроведувањето на зелената европска агенда приоритет за земјите...

Во рамки на Самитот на лидери на Берлински процес, во Тирана, претседателот на Владата Димитар Ковачевски учествуваше на работната сесија „Поддршка на зелената и...