Ознака: софтвери

Рашковски имаше чувство дека со проектите придонесува за доброто на државата,...

Во Основниот кривичен суд Скопје во врска со случајот „Софтвери“ денеска сведочеше сопругата на обвинетиот Ивица Димитровски, Ивана Димитровска, како и вешто лице од...

Не може да се патентира софтвер во Македонија, истакна вешто лице...

Во Основниот кривичен суд Скопје се сослушуваат вештите лица Милица Шутова, вешто лице од областа на интелектуална сопственост и вештото лице Ристо Котев од...

Рашковски испрашуваше сведоци од Владата за случајот „Софтвери“

Во Основниот кривичен суд Скопје, на предлог на одбраната, денеска беа сослушани сведоци, вработени во генералниот секретаријат на Владата во врска со случајот „Софтвери“,...

Судење за „Софтвери“: Сведоци кажуваа како се договарала набавката

На денешното рочиште за случајот „Софтвери“, во кој првообвинет е поранешниот Генерален секретар на владата Драги Рашковски, сведочеа Мухамед Халин, полицаец вработен како инспектор...

Рашковски бара соочување со Русковска за „Софтвери“ за да докаже дека...

Одбраната на Драги Рашковски бара јавната обвинителка Вилма Русковска да биде повикана како сведок за случајот „Софтвери“, во кој тој како поранешниот генерален секретар...

Судењето за „Софтвери“ одложено поради болест на еден од обвинетите

Судењето против поранешниот генерален секретар на Владата Драги Рашковски, кој заедно со уште шест лица се теререти за нелегалната набавка на софтвер се одложува...

Зеќири не бил запознаен со софтверот што го набавил Рашковски

Поранешниот генерален секретар во Владата, Мухамед Зеќири, сведочеше против неговиот претходник во оваа институција, Драги Рашковски. Обвинителката Ивана Трајчева го прашуваше за системите кои...

Рашковски купил систем за биометриска идентификација иако бил предупреден дека е...

Поранешниот владин секретар Драги Рашковски купил систем за биометриска идентификација, за да евидентира работно време на Генералниот секретаријат (пр. со отпечаток од прст), иако...

Софтверот што го набавил Рашковски не работел, констатира вештакот во судницата

Софтверот кој го набавил Драги Рашковски како генерален секретар, од фирмата „Инвока груп“ на Даниел Станчев, не работел. Ова го констатира Мане Пиперевски, вештак...

Хаос, почнаа да копаат, коментирале по дознавањето за спорните софтвери на...

Обвинителката Ивана Трајчева на рочиштето за предметот „Софтвери“ каде првообвинет е Драги Рашковски, презентираше разговори помеѓу Даниел Станчев кој е сопственик на фирмата „Инвока...