Ознака: симон трпчески

„Македонисимо“ на Симон Трпчески и пријателите пред софиската публика

По балканската премиера, оркестарската верзија на проектот „Македонисимо“ на Симон Трпчески и пријателите, која беше изведена на сцената на македонските филхармоничари неодамна со камерниот...

„Македонисимо“ на Симон Трпчески ќе прозвучи во Монте Карло

Македонскиот пијанист од светски глас Симон Трпчески ја продолжува концертната сезона на 13 јануари (православната Стара нова година,) кога во салата „Рение Трети“ во...

Македонскиот пијанист Симон Трпчески има лојални следбеници и можете да видите...

Одгласи во најугледните лондонски медиуми Двата концерта на македонскиот пијанист од светски глас Симон Трпчески заедно со Лондонскиот симфониски оркестар и повторната соработка со прославениот...

ФОТОГАЛЕРИЈА: Маестралени концерти на Симон Трпчески во Перт, Австралија

Македонскиот пијанистички виртуоз Симон Трпчески оддржа два концерта во Перт, во рамки на годинешната турнеја во Австралија. Трпчески, во придружба на Симфонискиот оркестар на...

Блескава критика и пет ѕвездички од лондонски „Тајмс“ за албумот на...

Еден од најугледните светски медиуми, лондонски „Тајмс“, излезе со максимална оценка од пет ѕвездички и блескава критика за двојниот албум на кој нашиот пијанист...

Беспрекорната техника на Симон Трпчески – задоволство за пијанофилите

Престижната „Лин рекордс“ со двоен албум на нашиот пијанист Престижната британска издавачка куќа „Лин рекордс“ го издаде двојниот албум на кој пијанистот Симон Трпчески повторно...

Балкански концерти на Симон Трпчески со „Македонисимо“

По концертите со Симфонискиот оркестар на Квебек во Канада на крајот од минатиот месец и гостувањата со рецитал во Мајнц, Германија, со Филхармонискиот оркестар...

Симон Трпчески со оркестарско деби во Солун

Македонскиот пијанист Симон Трпчески ја затвори сезоната на Државниот филхармониски оркестар на Солун. Во Церемонијалната сала на универзитетот „Аристотел“, под диригентската палка на маестро...

Најголемата награда е кога ќе ја видите среќата на публиката

По пет години од светската премиера и освојувањето на светската публика, „Македонисимо“, животниот проект на маестро Симон Трпчески, имаше претставување дома. И настапот дома,...

Очите на Симон Трпчески

Писмо од Барселона Драги мои, дел сум од македонските раселени душички, уште едно бакарно париче од хуманото благо на Македонија, кое, би рекол, толку лесно...