Ознака: северен поток

Русија тврди дека британската морнарица учествувала во нападот врз гасоводот Северен...

Руското Министерство за одбрана денеска објави дека членови на британската морнарица минатиот месец го разнеле гасоводот Северен поток, директно обвинувајќи ја членката на НАТО...

Северен тек е саботиран на места кои се под контрола на...

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова изјави дека истекувањето на гас во близина на брегот на Данска и на Шведска се...

Шведска откри четврто истекување на гас од Северен тек 2, Европа...

Шведската крајбрежна стража лоцира четврто истекување на гас од Северен тек 2. Истекувањето е во близина на големата дупка пронајдена на блискиот гасовод Северен...

Зеленски ја обвини Русија за енергетска војна за ослабување на Европа

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, ноќеска ја обвини Русија дека води енергетска војна и повика на поголемо единство во Европа. -Деновиве Русија се обидува уште...

Кремљ ги смета санкциите против „Северен поток 2“ за елементи на...

Портпаролот на рускиот претседател Дмитриј Песков се согласи со мислењето на рускиот бизнисмен Олег Дерипаска и ги нарече санкциите против „Северен поток 2“ еден...

Финска ја одобри изградбата на Северен поток 2 низ нејзина територија

Финските власти дадоа конечна дозвола за изградба и користење на територијалните води на државата за рускиот гасовод Северен поток 2. Гасоводот, кој се протега од...