Ознака: санкции

Шефовите на дипломатиите од земјите од Г-7 ќе расправаат за поинтензивен...

Министрите за надворешни работи на Г-7 денеска во Торонто ќе разговараат за интензивирање на притисокот врз Русија, иако нема да стане збор за нови...

САД ѝ се закануваат на Турција со санкции поради руските...

Купувањето на систем за противвоздушна одбрана С-400 од Русија, може да ја соочи Турција со санкции во согласност со американскиот Закон за спротивставување на...

САД ја информирале Русија дека нема да и воведат нови санкции

САД ја извести Русија дека засега нема да воведува нови санкции кон Русија, изјави неуменуван извор од руското Министерство за надворешни работи. Тој посочи дека...

САД се премислија околу воведувањето нови санкции кон Русија

Администрацијата на САД го одоложи воведувањето нови санкции кон Москва, откако американскиот претседател Доналд Трамп го стопира планот за дополнителни економски казнени мерки кон...

Британскиот воен брод во Јапонија го зголемува притисокот врз Северна Кореја

Британски воен брод доплови во Јапонија за да го засили притисокот за спроведување на санкциите на Обединети нации кон Северна Кореја поради нејзината нуклеарна...

Санкциите на Вашингтон го чинеа Дерипаска речиси една милијарда долари

Рускиот бизнисмен Олег Дерипаска изгубил за еден ден 957 милиони долари заради новите американски санкции, објави Форбс. Министерството за финансии на САД вчера воведе санкции...

Санкциите на САД не можат да ја одвратат Русија од нејзиниот...

Русија нема да остане без одговор за новите санкции што ги воведе САД, соопшти руското Министерство за надворешни работи. – Крајно време е Вашингтон да...

САД со нови санкции против Русија

Администрацијата на претседателот Доналд Трамп ги прошири санкциите против Русија и додаде 38 руски олигарси, државни директори и компании. Американското Министерството за финансии соопшти дека...