Ознака: прошетка

Венеција почна да наплаќа влезници за прошетка низ градот

Венеција минатиот месец почна да им наплаќа за влез во градот на дневните туристи, што е прв ваков случај во светот. Целта е да...

Прошетка низ градот преку изложба – сеќавање на скопскиот земјотрес

Инспирација за делата на уметниците е текстот „Во пет и седумнаесет“ на Ацо Шопов, напишан непосредно по земјотресот Голема изложба со наслов „Скопски урбани приказни:...

„Спејс екс“ ја планира својата прва комерцијална вселенска прошетка

Компанијата „Спејс екс“ е сериозна во намерата за развој на сопствена приватна вселенска програма и ја планира својата прва комерцијална вселенска прошетка оваа година. Основачот...

Првата кинеска астронаутка успешно ја заврши вселенската прошетка

Двајца кинески астронаути, командантот Жаи Жиганг и астронаутката Ванг Јапинг, прошетаа во вселената надвор од идната вселенска станица. Прошетката траеше неколку часа, а Јапинг...

Одиме на прошетка

Драги деца, во „Колибри“ објавуваме делови од книгата „Бонтон за деца“ на познатиот македонски писател Наум Попески, кој исто така неколку години бил и...

Шилегов и Заев ги прошетаа Вучиќ и Рама по новоуредениот Кеј...

Скопскиот градоначалник, Петре Шилегов и премиерот Зоран Заев денеска им беа домаќини на албанскиот премиер Еди Рама, како и на српскиот претседател Александар Вучиќ,...

Двете лица на кејот на Вардар

На десниот брег по текот на Вардар, од страната на општината Аеродром, граѓаните може да шетаат, да пешачат, да џогираат, да возат велосипеди дури...

За прошетка на домашните миленици остануваат истите термини

Владата синоќа донесе одлука полицискиот час овој викенд и за време на празниците Бајрам и Свети Кирил и Методиј да трае од недела, 24 мај, во...

Ќе се изработи 3Д виртуелна прошетка низ културно-историското наследство во Битола

Прошетка низ Стариот театар и дел од значајните градби од Старата чаршија, треба да овозможи новата 3Д виртуелна презентација и интерактивна веб-апликација за истражување...

Италијанка казнета зашто ја изнела својата желка на прошетка

Италијанските карабинери казнија 60-годишна жена од Рим, затоа што со тоа што ја изнела на прошетка својата желка, ги прекршила воведените правила за изолација,...