Ознака: османи

Османи-Пломп: Како Влада остануваме посветени на ефикасно спроведување на реформите

Прашања поврзани со активностите на Владата во насока на подготовка за почеток на пристапните преговори, биле тема на денешната заедничка средба на вицепремиерот за...

Османи: Кампањата повеќе ќе биде информативна

Референдумската кампања повеќе ќе биде информативна отколку пропагандистичка. Сметам дека граѓаните немаат потреба да бидат убедувани, туку треба да бидат информирани за прашањата од...

Османи уверен дека апсолутното мнозинство граѓани ја поддржуваат историската шанса

Вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи смета дека апсолутното  мнозинство граѓани во Македонија ја поддржуваат историската шанса што ја има земјата, конечно да станел дел...

Османи: Очекувам важни одлуки од лидерската средба, со избори да не...

„Или сега или некогаш“, е мотото на Македонија во однос на тоа што и се случува сега, во моментов. Роковите за постигнување договор се...

Османи: Од нас зависи дали ќе одиме напред или ќе се...

Ова е време на одлуки со големо „О“. За Македонија ЕУ и НАТО интеграцијата е точката која не поврзува во земјата и пред нас...

Почнува скринингот, главен преговарaч е вицепремиерот Османи

Владата на денешната седница донесе одлуки со кои започнува скрининг процесот за подготовка за почеток на пристапните преговори со ЕУ. За главен преговарач е...

Османи: Македонија доби јасен патоказ за членство во ЕУ

Вицепремиерот Бујар Османи смета дека со заклучоците на Советот на ЕУ Македонија добила јасен патоказ за членство во Унијата. Јуни 2019 година како датум,...

Османи: Сега е време опозицијата да каже на која страна е...

Вицепремиерот Бујар Османи денеска побара од претседателот Ѓорге Иванов да биде конструктивен и да се вклучи во процесот за европска иднина на Македонија и...

Османи: Скрининг процесот почнува на 17 јули

По децении чекање, веќе имаме датум за почеток за преговори со Европската унија. На 17 јули еврокомесарот за проширување Јоханес Хан најави дека доаѓа...

Османи: Албанците немаат дилеми за Договорот со Грција оти води кон...

Албанците во Македонија немаат дилеми околу Договорот со Грција и ќе го поддржат на претстојниот референдум, не само затоа што ги отвора вратите кон...