Ознака: опозиција

Шекеринска: Власта и опозицијата покажаа дека државата може да биде европска

Вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска денеска истакна дека со враќањето на опозицијата во Парламентот и постигнатиот договор за најголемиот дел реформски закони...

Нов обид за здружување на српската опозиција

Сојуз за Србија, новиот опозициски блок, кој би бил предводен од поранешниот градоначалник на Белград Драган Ѓилас, би требало да почне со работа на...

Уверлива победа на Орбан и оставки во опозицијата

Унгарскиот премиер е познат по своите цврсти антиимиграциски политики Лидерите на унгарските опозициски партии поднесоа оставки по објавувањето на првите резултати од парламентарните избори, на...

СДСМ не знае да владее, ВМРО-ДПМНЕ не знае да биде опозиција

Обесхрабрува фактот дека станува збор за континуитет на одамна воспоставениот систем на безочност, неодговорност и неказнивост, во кој партиите само се сменуваат на власта...

Собранието продолжи со работа, столчињата на опозицијата празни

Собранието на Република Македонија ја почна денешната работа со 38. седница и Предлог-законот за изменување и дополнување на семенскиот и саден материјал, во прво...

Заев: Дијалогот со опозицијата се движи во добар прaвец

Премиерот Зоран Заев ја поздрави одлуката на опозицијата повторно да се вклучи во работата на парламентот. Според него, така ќе има функционална демократија и...