Ознака: он

Ердоган повика на реформа на Советот за безбедност на ОН

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган повика на реформа  на Советот за безбедност на ОН во говорот пред Генералното собрание на ОН. - ОН постигна непобитни...

Трамп во ОН: Отфрламе глобализам, прифаќаме патриотизам

Претседателот на САД Доналд Трамп во денешниот говор на  Генералното Собрание на Обединетите нации посочи дека ја отфрла идеологијата на глобализмот и ја прифаќа...

Претседателот Иванов на 73. Генерално собрание на ОН

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, кој од вчера учествува на 73. Генерално Собрание на Обединете Нации во Њујорк, присуствуваше на настанот на високо...

Алтернатива за Македонија

До: Неговата екселенција Доналд Трамп, претседателот на САД, Неговата екселенција Владимир Путин, претседател на Руската Федерација, Неговата екселенција Си Џинпинг, претседател на Народна Република Кина, Нејзината екселенција Тереза...

Како до посилни Обединети нации во еден разединет свет

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, во интервју зборува за слабеењето на американската моќ и за опасностите што го демнат поделениот свет Во изминатите две...

ОН: Половина од сиромашните луѓе во светот се деца

Половината од луѓето кои живеат во сиромаштија се под 18 години, покажуваат податоците од најновото истражување на Обединети нации. Според извештајот на ОН околу 1,3...

Претседателот Ѓорге Иванов на 73. сесија на Генералното собрание на ОН

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов од денеска ќе престојува во работна посета на Соединетите Американски Држави, по повод учеството на 73. сесија на...

Над еден милион лица ги напуштиле домовите годинава поради војната во...

Комисијата на ОН, која го истражува кршењето на човековите права во Сирија, соопшти дека оваа година борбите принудиле над еден милион луѓе да ги...

ОН: Бројот на гладни во светот се зголемува

Бројот на гладни луѓе во светот се зголемил во изминатите три години, со што е вратено нивото од пред една деценија, се нагласува во...

ОН: Битката за Идлиб може да биде најтешката хуманитарна катастрофа на...

Битката за провинцијата Идлиб последниот бастион на бунтовниците во Сирија, може да прерасне во „најтешка хуманитарна катастрофа на 21 век“, предупреди денеска заменикот генерален...