Ознака: Ограничување

Сите 10 тима го почитуваа ограничувањето на трошоците за 2022 г.

ФОРМУЛА 1 - ФИА Сите тимови во Формула 1 го почитуваа ограничувањето на трошоците за тој спорт во 2022 година, соопшти управното тело, Светската автомобилска...

Русија издаде наредба за ограничување на овластувањата на Интерпол

Министерството за внатрешни работи на Русија денес издаде наредба за ограничување на овластувањата на Интерпол во таа земја, пренесе „Анадолија“. Според наредбата, која е објавена...

Илон Маск го ограничи бројот на твитови што можете да ги...

На социјалната мрежа „Твитер“, како што беше најавено во текот на претходните денови, дојде до нова промена - ограничен е бројот на твитови што...

Унапредување и развој наместо ограничување и деградирање

И покрај тој уставно загарантиран статус на македонскиот јазик со Законот за јазиците, како и во практиката, употребата на македонскиот јазик во државните институции...

Дали 15-минутните градови се план за ограничување на движењето?

Станува збор за концепт за урбано планирање чија цел е да се намалат штетните емисии и патните дистанци. Но некои стравуваат дека тоа ќе...

Урсула фон дер Лејен бара ограничување на цената на гасот

Подготвил: Mарјан Велевски Претседателката на Европската комисија ја повика Европската Унија Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лејен, повторно ја повика Европската Унија да воведе...

Владата ги ограничи трговските маржи на основните производи

Последната владина одлука наиде на одобрување кај граѓаните, а од Организацијата на работодавци на Македонија изјавија дека очекуваат ограничувањето на маржите да предизвика намалување...

Од трката во Италија, ФИА воведува ограничување

Според правилото, тимовите ќе треба да користат единечен режим на моторот во текот на целиот тркачки викенд ФОРМУЛА 1 Формула 1 планира да им забрани на...

Германија го ограничува бројот на работни визи за Балканот

Германија се приближува до одлучувањето дали да ги продолжи правилата за вработување нискоквалификувана работна сила од Западен Балкан. Правилото беше воведено во 2016 година и...

Европската комисија препорача постепено укинување на ограничувањето на патувањата

Европската комисија денес препорача постепено и координирано укинување на ограничувањата за патување помеѓу земјите членки или регионите во нив кои имаат слична епидемиолошка ситуација...