Ознака: новинар

Предавање на писателот, драматург и новинар Матеј Вишниек

Онлајн предавање на француско-романскиот автор Матеј Вишниек, во организација на Филолошкиот факултет, ќе се одржи денеска, во 18 часот, во „Јуроп хаус“. Предавањето носи...

Неколку минути стоевме и разговаравме со Џим Џармуш – тоа ми...

Дејан Трајкоски, автор и новинар „Тажен и прекрасен свет: филм 2005-2015“ e новата книга на Дејан Трајкоски, во која се опфатени интервјуа со реномирани имиња...

Новинарот Ратајкоски: Да им кажеме НЕ за обезличена Македонија, власта да...

Тука на ова место треба најгласно да одекне македонскиот крик, македонскиот непокор, овде пред оваа зграда каде што тие во оваа зграда треба да...

ЗНМ бара итна реакција за смртната закана упатена кон новинарот Фуркан...

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) бара итна реакција за експлицитната смртна закана упатена кон новинарот на ТВ Клан, Фуркан Салиу која денеска е...

Рено е првиот странски новинар убиен во Украина

Американскиот новинар Брен Рено (51) загина откако руските сили отворија оган врз автомобил во движење во близина на Ирпин. Рено бил погоден во врат. Тој...

Почина новинарот Тодор Пендаров

Денеска, по подолго боледување, почина долгогодишниот новинар Тодор Пендаров. Тој беше политички аналитичар, а работеше и како советник за односи со јавност во Собранието, како...

Убиен новинар во Мексико

Во Мексико вчера е убиен новинар од страна на двајца напаѓачи на мотор, пренесуваат властите на земјата. Како што се наведува, напаѓачите пукале во новинарот...

Напад врз новинар ќе се смета како напад врз службено лице

Министерот за правда Бојан Маричиќ објави дека во Владата поминале измените на Кривичниот законик, со кои заштитата на медиумските работници и жените се издигнува...

Почина новинарот Стево Гаџовски

Денеска рано изутрина, во Клиничката болница во Битола, на 78 годишна возраст почина новинарот на Битолски весник во пензија, Стево Гаџовски. Почина новинарот Стево...

ЕУ воведе санкции за Белорусија, мајката на киднапираниот новинар тврди дека...

Европската Унија синоќа одлучи да воведе нови санкции кон Белорусија и да го затвори европскиот воздушен простор за авионите од таа земја откако Минск...