Ознака: Милчо Манчевски

Инсистирањето на реалистичноста на филмот е стапица, вели Манчевски

Се менуваме и како луѓе, и како уметници, вели режисерот Милчо Манчевски, одговарајќи на прашање на МИА дали во есеите содржани во неговата нова...

Специјална награда за Милчо Манчевски на фестивалот И-фест во Италија

Најтрофејниот македонски режисер, Милчо Манчевски овој викенд доби Специјална награда на фестивалот И-фест во Калабрија, Италија. Тој е почесен гостин на фестивалот, кој го...

Двојна чест за Милчо Манчевски на „Софија филм фест“: Ќе има...

Македонскиот режисер Милчо Манчевски ќе биде двојно честуван на „Софија филм фест“ (СФФ). Ќе биде претставена целосна ретроспектива на неговото творештвото – седум долгометражни...

„Кајмак“ на Манчевски ја кани публиката да сочувствува со ликовите кои...

Од 17 ноември премиерно во целата држава На големата сцена во Македонската филхармонија задутре во 20 часот ќе се одржи гала-премиера на филмот „Кајмак“ на...

„Варајати“ за Манчевски: Перфектно одиграна ролјата на ѕвезда на уметничкиот филм

Милчо Манчевски перфектно ја одигра ролјата на ѕвезда на уметничкиот филм на ТИФФ во четвртокот, кога одржа мастерклас што беше елоквентен, хумористичен, пркосен и...

Светска премиера на „Кајмак“ на Манчевски во Токио

Светската премиера на филмот „Кајмак“ на најтрофејниот македонски режисер Милчо Манчевски ќе се случи на 35. Меѓународен филмски фестивал во Токио (ТИФФ), кој ќе...

Глумците беа на повисоко ниво од светското – Манчевски ја најави...

Се обидувам да правам „глокални“ филмови – и локални и глобални, рече денеска режисерот Милчо Манчевски на прес-конференцијата по повод неговиот најнов филм „Кајмак“...

„Врба“ на Манчевски продолжува да освојува признанија

„Врба“ на Милчо Манчевски изминатава недела освои седум трофеи – три награди и четири почесни признанија, а имаше и грчка и француска премиера на...

Манчевски: Никогаш не е многу од мостови на Балканот

Никогаш не е многу од мостови на Балканот, вели македонскиот режисер Милчо Манчевски во интервју за еден од најстарите и најчитани италијански весници, „Кориере...

Изложба на фотографии на Милчо Манчевски во Софија

Изложба на фотографии на режисерот Милчо Манчевски беше отворена денеска во Галерија „Академија“ на Националната Академија за ликовни уметности во Софија. Изложбата насловена „Таму“ е...