Ознака: махмуд абас

Абас ги повика САД да ја спречат израелската агресија

Претседателот на палестинската самоуправа Махмуд Абас ги повика САД да интервенираат и да ја запрат ескалацијата на конфликтот на Западниот брег и Појасот Газа,...

Махмуд Абас ги предупреди другите арапски земји да не ги нормализираат...

Претседателот на Палестинската самоуправа, Махмуд Абас, го осуди договорот за нормализација на односите меѓу Обединетите Арапски Емирати и Израел на заедничката средба на палестинското...

Абас ќе треба да докаже дека неговата закана овој пат е...

Палестинскиот претседател Махмуд Абас најави прекин на безбедносната соработка со Израел и со САД, наведувајќи ја како причина непосредната закана од израелска анексија на...

Абас се надева дека изборите во Израел ќе доведат до мировни...

Палестинскиот претседател Махмуд Абас денеска изрази надеж дека исходот од изборите ќе му помогне на Израел „да дојде на преговарачката маса” и да тргне...

Кушнер: Подготвен сум да соработувам со Абас

Високиот советник на американскиот претседател Доналд Трамп, Џаред Кушнер изјави дека е подготвен да соработува со палестинскиот претседател Махмуд Абас. „Подготвен сум да соработувам со...

Абас: САД создадоа нестабилност и го навредија целиот свет

Палестинскиот претседател Махмуд Абас денеска изјави дека отворањето на Амбасада на САД во Ерусалим создаде нестабилност во регионот и Вашингтон ја отфрли можноста да...