Ознака: Кирил

Кирил Манев – штипска новинарска легенда

Манев паралелно со новинарството беше хроничар на своето време и публицист во чии записи се содржани највпечатливите спортски настани. Работниот век го помина во...

Процесот за доделување на томос за автокефалија на ОА е на...

Братството на Бигроскиот манастир и сестринствата од Рајчица и Пречиста, предводени од владиката Партениј, а со благослов на надлежниот архиереј владиката Тимотеј, беа на...

Просветителската порака на рамноапостолите, светите Кирил и Методиј

Најстариот син Методиј (околу 810) и најмладиот син Константин/Кирил (826/827) се две од седумте деца на таткото Лав, помошникот на воениот командант на солунската...

Вартоломеј го прекори патријархот Кирил: Руската православна црква ја споделува одговорноста...

Духовниот водач на православните христијани, екуменскиот патријарх Вартоломеј денеска изјави дека моќната Руска православна црква ја споделува одговорноста за војната во Украина со руското...

Литванија го забрани влезот на рускиот патријарх Кирил

Литванија му забрани на патријархот Московски и на цела Русија Кирил да влезе во земјата поради, како што тврди, „поддршка за руската специјална воена...

Наместо политички хегемон, демаскиран како морално-етички демон

Човекот кого при појавувањето на бугарската политичка сцена го нарекуваа Мистер Харвард, поради неговото бескрајно истакнување на фактот дека дипломирал на престижниот американски универзитет,...

Со Светите Кирил и Методиј старомакедонскиот словенски јазик стана првиот книжевен...

Тие го превеле Светото писмо на мајчин јазик - на старомакедонскиот словенски јазик со македонско наречје. А по Библијата, ги превеле и богослужбените книги,...

Макрочипот на Кирил Пејчиновиќ

„И излезе звезда со опашка зјело темна и не бје подобна звездам, токо таке саде опаш по вечера огреуеше откај Солун, заождаше куде Мореја“....

Одгласи по посетата на Кирил Петков на Македонија

Република Бугарија се согласи да ја користи кратката верзија на уставното име, подеднакво како и долгото име, за што веќе ја има известено и...

За време на „Макфест“ слабеам и по 12 килограми

Кирил Панајотов, технички директор на штипскиот фестивал Кирил Панајотов, актуелниот технички директор на „Макфест“, кој викендов се одржа по 36-ти пат во Штип, е дел...