Ознака: канал

Решена мистеријата зошто позелене водата во Венеција

Локалните власти ја објавија причината за промената на бојата на водата во Големиот канал во Венеција. Според „Гардијан“, локалните власти рекле дека промената се должи...

Се чисти собирниот канал на Стрежево

Пред пролетните дождови и зголемените дотоци во периодот пред нас, вработените на ЈП „Стрежево“ спроведоа континуирана акција за чистење на собирниот канал. Од претпријатието велат...

Турција го започна мега-проектот за изградба на Истанбулскиот канал

Во Истанбул денеска свечено беше поставен камен-темелник за изградба на мостот Сазлидере, првиот мост oд мега-проектот за изградба на Истанбулскиот канал, кој, паралелно со...

Автобус падна од мост во канал во Индија, загинаа 40 луѓе

Најмалку 40 луѓе загинаа во сообраќајна несреќа во Индија, откако автобус падна од мост во канал. Автобусот излетал од патот во Маџа Прадеш, при...

Пронајдени 19 мртви тела во канализациски канал во Мексико

Тела на 19 луѓе ставени во пластични кеси се пронајдени во канализациски канал во Мексико, пренесува „Асошиејтед прес“. Обвинителите од сојузната држава Халиско изјавија...