Ознака: интерпелација

Интерпелацијата на државниот обвинител Љубомир Јовески пред пратениците на 2 ноември

На собраниската седница закажана за 2 ноември ќе се расправа по Предлогот за интерпелација на државниот обвинител Љубомир Јовески, поднесен од пратеници од опозицијата. Интерпелацијата...

Немало обид за влијание и притисоци во случајот со тетовската модуларна...

Јавниот обвинител Љубомир Јовески, по пошта до Собранието го испратил одговорот за интерпелацијата што за неговото работење во случајот со пожарот во Модулараната болница...

Левица се приклучи кон интерпелацијата против јавниот обвинител Јовески

Двајцата пратеници на политичката партија Левица, Димитар Апасиев и Борислав Крмов, се приклучија како предлагачи на интерпелацијата за работата на јавниот обвинител на Македонија,...

Опозициските албански партии поднесоа интерпелација за државниот обвинител Јовевски

Група пратеници од Алтернатива, Движењето БЕСА и од Демократско движење доставија интерпелација за работата на јавниот обвинител Љубомир Јовески поради, како што велат, судскиот...

Георгиевска ја смета интерпелацијата како обид за предизвикување уставна криза

Иницијативата на Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ за моја интерпелација како претседателка на Комисијата за прашањето на изборите и именувањата, не е ништо друго освен...

ВМРО-ДПМНЕ поднесе интерпелација на Георгиевска од СДСМ

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ денес поднесе барање за интерпелација на претседателката на Комисијата за избори и именувања, Марија Георгиевска од СДСМ. Пратеникот Антонио Милошоски...

Зендели: Засега нема интерпелација на Груби, „огнената група“ е внатрешна работа...

Беса засега нема да поднесе иницијатива за интерпелација на првиот вицепремиер во Владата Артан Груби, изјави за МИА пратеникот од оваа партија Фадил Зендели,...

Џафери останува претседател на Собранието, интерпелацијата неуспешна

Вечерва во Собранието не беше изгласана интерпелација за работата на претседателот на Собранието, Талат Џафери. Вкупно гласаа 104 пратеника, од кои „за“ гласаа 43, „против“...

Џафери: Секој што обвинува и самиот да се преиспита, нема епитет...

Претседателот на Собранието Талат Џафери ги отфрли обвинувањата од опозицијата која на денешната собраниска седница бара негова интерпелација, сметајќи дека тој со низа погрешни...

Се очекува долга расправа за интерпелацијата на Џафери, но не и...

Собранието ја почна 77. пленарна седница со единствена точка на дневниот ред Интерпелација за работата на претседателот на Парламентот Талат Џафери, поднесена од опозициската...