Ознака: егзекуции

Северна Кореја егзекутира луѓе поради дрога, религиозни активности, стои во извештајот...

Во најновиот извештај на  се наведува дека во Северна Кореја се егзекутираат луѓе поради дрога, дистрибуција на јужнокорејски медиуми и верски активности со што се задушуваат човековите права и...

Талибанците повторно воведуваат егзекуции и отсекување на рацете

Мула Норудин Тураби, еден од основачите на талибанците и главен иницијатор за строго толкување на исламскиот закон за време на последното владеење на талибанците...

Во САД извршена трета смртна казна во рок од една недела

Во САД е извршена трета федерална смртна казна. Дастин Ли Хонкон (52) бил егзекутиран со смртоносна инекција во централната држава Индијана. Станува збор за студент...

Од Исламска држава тврдат дека извршиле 11 егзекуции за Божиќ

Исламска држава (ИД) објави видео од егзекуција на, како што се наведува во снимката, единаесет христијани oд Нигерија, а за чинот се вели дека...

Судбината на севернокорејските дипломати зависи од успехот на Ким во Русија?

Лидерот на Северна Кореја Ким Јонг-ун, наводно, наредил егзекуција на четири министри за надворешни работи по неуспехот на средбата во Ханои со претседателот на...

Сметките на српската мафија се расчистуваат во Јужна Африка

Убиството на Иван Ѓорѓевиќ (59) во близина на неговата куќа во Јоханесбург, Јужна Африка (ЈАР), повторно ги отвори прашањата за нерасчистените сметки од српското,...

Мораториум на смртната казна во Калифорнија

Гувернерот на сојузната држава Калифорнија во САД Гевин Њусом најави мораториум на екзекуциите на затворениците кои се осудени на смртна казна. Во сојузната држава...

По брза постапка егзекутирани 12 терористи

Ирачките власти убија 12 лица осудени за тероризам, само неколку часови откако премиерот Хајдер ал Абади побара егзекуции по забрзана постапка. Ирачката Влада денеска соопшти...