Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25152)

Што требаше да знаеме, а досега не научивме!?

Ќе се обидам да дадам одговор на прашањето: што е национален интерес!? Кај нас кој како сака определени цели си ги прогласува за национален...

Животни

Мавтањето со опашката не значи секогаш дека кучето е среќно Малку работи се поубави од чувството кога ќе се вратите дома и вашето куче ве...

Популарни намирници штетни за црниот дроб

Некои популарни намирници што често ги консумираме може да предизвикаат оштетување на црниот дроб. Ова особено се однесува на оние четири намирници што нормално...

Диџеј Александар во друштво со светската елита

Македонскиот диџеј Александар на единствената легална платформа за споделување миксови „Миксклауд“ со аудиото од последниот лајвстрим стигна до фантастичното 47. место во категоријата „Глобал...

Сите ѝ се извинуваат на Бритни Спирс

По промоцијата на документарецот „Сите зборуваат за мене секакви работи. Зошто едноставно не ме остават да живеам?“, така пееше Бритни Спирс во својот сингл „My...

И „оскарот“ за режија го добива – жена!

Наскоро ќе дојде до пресврт во филмската индустрија, бидејќи од Холивуд до Гана сѐ повеќе жени ќе седат на режисерското столче Ако во САД, земјата...

Македонската литература збогатена со „Драми“ од Маринко Шлакески

Професорот Маринко Шлакески, магистер на драматургија и дипломиран професор по англиски јазик, кој предава драмска уметност и англиски јазик во прилепската гимназија, деновиве ја...

Збогум за младиот музички уметник Илија Плевнеш

Илија Плевнеш (36), млад македонски музички уметник и тонски дизајнер, кој ненадејно почина на крајот на јануари во Париз, на 11 февруари во присуство...

Македонската пејзажна народна куќа во исчезнување

Ако сте имале можност да планинарите и талкате по убавата планина Бабуна, сигурно патот ќе ве одведе и до недопрената убавина на малото селце...

Панорама / Проблемите под тепих

Софија - Во главниот град на Бугарија во саботата имаше обид да се одржи таканаречениот Луков марш, кој го организираат различни националистички фракции во...