Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24985)

Инфраструктурни зафати во урбаната заедница Димитар Влахов

Битола Како што пред нешто повеќе од еден месец беше ветено, деновиве, веднаш по завршувањето на изборите, привршуваат инфраструктурните зафати во урбаната заедница Димитар Влахов,...

„Мона Лиза“ се врати во „Лувр“

Најпопуларниот музеј во светот, „Лувр“, ги отвори своите врати по неколкумесечниот карантин. Но сега, за време на посетите, најголемата атракција ќе мора да биде...

Македонци сакате ли да постоите

Посветена на Андон Дончевски Македонци сакате ли да постоите? Ова е темата прашање за нашата денешна колумна, драг читателу, во која јас и ти не...

Туризмот издишува!

Над 5.000 граѓани ќе бидат отпуштени од работа, семејните бизниси ќе се затворат, многу родители ќе останат без плата и никаков приход за нивните...

Домување

Како да ги отстраните ефикасно дамките од теписите Доколку во вашиот дом имате тепих во светла нијанса, сигурно морате многу често да го перете. Ви...

Емотиконите ја заменија комуникацијата

Откако беа воведени од страна на Фејсбук, овие најпознати симболи на денешницата, емотиконите, или емоџи, станаа сеприсутен дел од секојдневната комуникација кај младите, но...

Експертите велат дека комарците не пренесуваат корона

Дали комарците можат да го пренесат коронавирусот е прашање што предизвика дебата во стручната јавност. Според Светската здравствена организација (СЗО), нема податоци или докази...

Прекумерното размислување создава проблеми

Прекумерното размислување троши премногу време, а со тоа стануваме неактивни и си создаваме непотребни грижи. Не само што не одиме напред туку и се...

Интересни вистини за нашето тело

Секој дополнителен килограм телесна тежина го присилува телото да формира околу 20 км нови крвни садови. Кога го знаеме тоа, не е тешко да ја...

Панорама / Чудо невидено!

Бања Лука - Група родители поднесоа петиција за одобрување месечен надомест од 255 евра доколку Владата на Република Српска одлучи наставата од септември да...