Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24861)

Електрична „буба“

„Фолксваген“ ќе ја лансира електричната верзија на легендарната „буба“ една од нејзините класични модели. Под името „e-бетл“, овој нов модел ќе го замени четирицилиндричниот...

„Копјето на судбината“

Една од најголемите христијански светињи е легендарното копје на легионерот Гај Касиј (Лонгин), со кое тој ги прободел градите на распнатиот Исус Христос. Со...

Најсмртоносните атентатори во историјата

Пред да се случи Првата крстоносна војна, на Блискиот Исток се појавува една нова секта оформена од исламскиот мисионер со шиитско потекло Хасан и...

Интервјуа што го обележија векот

Објавени во различни периоди од минатото столетие, овие разговори со најголемите политичари и други познати личности оставија најсилен и најтраен впечаток врз светската читателска...

Здрава храна – Сојата го имитира својството на естрогенот

Сојата е одлична за целокупното здравје. Иако имаше голем број негативни кампањи, сепак сојата треба да ја вклучите во своето мени. Околу 172 грама...

Илјада пати потенок од влакно и 200 пати посилен од челик

Поради својата неверојатна сила и широкиот опсег на употреба, графенот се смета за материјал на иднината, потврдија европските истражувачи што работат на оваа тема...

Како изгледа орманче за лекови од 2 милиони евра?

Раното дело на светски познатиот уметник Демијан Хирст, орманче за лекови полно со шишенца пилули, ќе се најде на аукција за дури 2 милиони...

Маркетинг-агенциите ги знаат сите ваши податоци, дури и плодните денови

При секое вклучување на Тиндер, секој поединец автоматски ги открива своите џипиес-координати и андроид-лична карта на најмалку шест маркетинг-компании, а некои од нив успеваат...

Панорама

Загреб - Зоран Милановиќ и официјално е нов претседател на Хрватска. Милановиќ ја прочита заклетвата на вчерашната мала церемонија на Пантовчак, во присуство на...

Германија не се откажува од „западнобалканската шесторка“

Кога францускиот претседател Макрон минатата есен го спречи отворањето на пристапните преговори на Европската Унија со Македонија и со Албанија, главните критики се сведоа...