Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24825)

Олимписките игри и уметноста

Во периодот од 1912 до 1948 година, на Олимписките игри се одржувале натпревари во уметност. Биле доделувани медали за литература, архитектура, скулптура, сликарство и...

Луѓето родени без вид почесто сонуваат кошмари

Дел од истражување направено во Данска, од 2016 година, објаснува дека луѓето родени без вид почесто сонуваат кошмари. Тие имаат дури четири пати повеќе...

Симболот за блутут

Симболот за алатката блутут е направена со комбинација на иницијалите на Харалд Блутут, крал од Данска, кој владеел и со Норвешка во 10 век....

Случајност или шега на судбината?

Четиринаесет години пред тажната катастрофа што го снајде бродот „Титаник“, Морган Робертсон ја напишал новелата „Залудно“. Новелата е за непотонлив брод по име „Титан“,...

Италијанскиот крал Умберто и двојникот од пицеријата

На 28 јули 1900 година, италијанскиот крал Умберто Први посетил мала пицерија во Монза, во близината на Милано. Тој бил пречекан и услужен лично...

Абрахам Линколн бил професионален борач

Пред да дојде на функција како 16. претседател на САД, Абрахам Линколн бил прогласен за шампион во борење. Линколн, кој бил висок 193 сентиметри,...

Тоше ги спои Наташа од Русија и Драган од Крушево

Нашата прва средба се случи на 9 мај минатата година и од тоj ден со Драган сме неразделни, затоа што веднаш и двајцата почувствувавме...

Здрава храна – Зошто е добро да консумирате нане

Нането е сродна билка на пеперминтот и спеарминтот, кои припаѓаат на родот мента. Заедничко за сите овие билки е тоа што кога ги консумираме...

Вилијам и Кејт ќе доделуваат глобална награда за придонес во екологијата

Принцот Вилијам (37) и војвотката од Кембриџ, Кејт (37), објавија дека ќе доделуваат глобална награда за придонес во екологијата и најавија деценија на дејствување...

Кристина Кок – прва жена со најдолг престој во вселената

Американската астронаутка Кристина Кок го надмина рекордот и стана првата жена што 289 дена во континуитет престојувала во вселената, соопшти НАСА. Пристигнувајќи на Меѓународната вселенска...