Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24787)

Како гледа Европа на францускиот нон пејпер

За неформалниот документ што се однесува на идното проширување на ЕУ, а и на Македонија, нашиот весник побара мислење од дипломатските претставници на повеќе...

А да го заштитиме како бренд „македонскиот стил“ на пукање?!

По обидот за узурпирање од Мицотакис на сѐ што е со поимот „македонско“ Терминот пукање во македонски стил првпат може да се сретне во весниците...

„Хендерсон стримлајнер“ – не толку обичен мотоцикл

Занаетчиство на високо ниво, кое ги комбинира дизајнот арт деко и мотоциклите Мотоциклот „хендерсон стримлајн КЈ“ од 1930 година може да се смета за „ролс...

Уште две слободни места за предизвикувач на Карлсен

Рускиот велемајстор (ВМ) Александар Гришчук (36) победи на третиот од предвидените четири гранпри-турнири, во Хамбург, и со тоа си обезбеди настап на Турнирот на...

Скијачите скокачи полетуваат од Полска по титулата и високата парична награда

Пред 40 години почна првата сезона во СК во скијачки скокови, најуспешни со по четири титули се Никенен и Малиш, а сезонава, во која...

Ефикасноста на Барселона се темели на големата тимска игра

Барселона го има најдобриот напад со 36,2 гола по меч сезонава во ЛШ, но има само еден стрелец меѓу најдобрите 50, распоредувајќи ги речиси...

Денеска двоен расплет на патот кон ЕП 2020

По последното квалификациско коло вечерва ќе бидат познати 20 учесници на ЕП 2020, како и 16-те репрезентации што ќе играат за уште четири места...

Покрај Финска, дебитант на ЕП ќе биде и победникот на лигата...

Во плејофот на Лигата на нациите, лига Д ќе играат Македонија, Косово, Грузија и Белорусија Фудбалската репрезентација на Финска засега е единствениот дебитант, која со...

Пандев: Со победа над Израел да ги завршиме квалификациите

Секој меч е важен, ќе се потрудиме да дадеме максимум и со победа да ја завршиме оваа квалификациска кампања, вели селекторот Ангеловски, пред мечот...

Во книгата живеат среќни зборови

НОВИ ИЗДАНИЈА: „Плетенка од праменчиња“ од Милка Минкова Ниту еден збор во оваа книга не е осамен и тажен, секој од нив си има свој...