Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24787)

Отидовме предалеку, ама во негативен контекст

Страхил Петровски, уметник Визуелниот уметник Страхил Петровски, во Куманово, пред своите сограѓани, се претставува со сегменти од изложбата „Еха од иднината“, која беше отворена во...

Објавена книгата „Ангелите од Москополе – егзилот“

Во издание на „Бата прес“ е објавена „Ангелите од Москополе - егзилот“, втора книга од истоимената трилогија од познатата романска авторка Катја Максим. И...

Промоција на стихозбирката „Раѓање на денот“

Вечерва, со почеток во 19 часот, во домот на културата „Кочо Рацин“ (Нов салон), ќе се одржи промоција на новата поетска збирка на Оливера...

Филхармонијата ќе го прослави 75-от роденден со пијанистката Зи Зи

На 21 ноември, по повод 75-годишнината од формирањето, Македонската филхармонија ќе одржи симфониски концерт симболично насловен „Среќен роденден“, на кој како солист ќе настапи...

Прилепскиот театар со „Глембаеви“ гостува на „Еуроказ“

Проектот „Глембаеви, уште една легенда“ настанува како финален резултат на долгогодишното интересирање на хрватскиот режисер Бранко Брезовец за драмата „Господа Глембаеви“ на Мирослав Крлежа,...

Панорама

Дубровник - По обилните дождови и силните морски струи, плажите во Далмација се преполни со ѓубре, кое пристигнало од Албанија. Зголемениот водостој на реките...

Политичка пресметка и преку здравјето на Вучиќ

Здравствената состојба на српскиот претседател Александар Вучиќ е стабилна и тој е пуштен по лекувањето во Воено-медицинската академија, објави вчера Српската радио-телевизија. Вучиќ претходно...

Бихаќ под мигрантска опсада

Шухрет Фазлиќ, градоначалник на Бихаќ, нагласува дека неговиот кантон повеќе не сака и не може да ја сноси одговорноста за мигрантската криза во земјата Поради...

Бизнис инфо

Германските градежници бараат да продолжи „западнобалканското правило“ ерманското градежништво бележи бум и има огромна потреба од работници, поради што бара продолжување на „западнобалканското правило“. Тие...

Со почитување на каноните и на практиката, автокефалноста ќе се реши...

Македонските владици очекуваат дека Вселенската патријаршија ќе остане доследна на најавите дека ќе ја преземе одговорноста за решавање на македонското црковно прашање. Меѓу нив...