Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24787)

ММФ стравува од поткопување на реформите

Од Меѓународниот монетарен фонд, чиј тим престојуваше во земјава заради спроведување на редовниот годишен преглед на економијата, испратија суптилни забелешки за фискалните политики на...

Учениците и родителите тешко го прифаќаат описното оценување

Од Министерството за образование и наука велат дека описното оценување не е од вчера и дека секој родител може од наставникот да добие точна...

Меридијани

Пјонгјанг - Властите во Северна Кореја изјавија дека немаат причина да му овозможат на американскиот претседател Доналд Трамп нов самит „со кој ќе се...

Британија на суд за воени злосторства?

Меѓународниот кривичен суд (МКС) би можел да отвори прва истрага против британската армија по извештај на Би-би-си за прикривање наводни воени злосторства. Би-би-си откри...

САД бараат од сојузниците да платат повеќе за американската одбрана

Администрацијата на Трамп веќе подолго време ги критикува сојузниците зашто не трошат доволно на одбрана. САД во моментот водат преговори со Јужна Кореја, а...

Кисела Вода додели 53 нови ваучери за семејствата со бебиња

Општината Кисела Вода им додели 53 нови ваучери на семејствата што добиле принова и живеат на нејзината територија. Надлежните сметаат дека ваучерите во висина...

Санкционирани 331 непрописно паркирани возила во Центар

Јавното претпријатие „Паркинзи на општината Центар“ и општината Центар, во соработка со сообраќајната полиција, во текот на изминатата седмица санкционираа 331 непрописно паркирани возила...

Да ги зачуваме здрави јапонските цреши

Улицата Максим Горки вчера си ги доби назад ветените 18 нови стебла јапонски цреши, на местото на оние што во петокот беа исечени, затоа...

Новогодишната магија ќе се спушти над плоштадот

Заклучно со утрешниот ден, Скопје треба да ги добие новогодишните светилки и елката на плоштадот. И годинава ќе има украсени куќички од веќе познатата...