Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24327)

Грозјето и смоквите полни со шеќер, лубеницата најмалку калорична

Свежото овошје е најдобар начин да се задоволи желбата за слатка храна. Овошјето изобилува со витамини, минерали, антиоксиданти и хранливи влакна што му се...

Недостигот од витамин Д е ризик по здравјето

Недостигот од витамин Д го загрозува здравјето. Единствен одговор е превенцијата, смета специјалистката за биохемиска анализа Афродита Танеска, дипломирана медицинарка, лабораториска техничарка од Здравствениот...

„Кабадајас“ го промовираа својот нов албум „Од понеделник“

Новиот албум на музичкиот бенд „Кабадајас“, со наслов „Од понеделник“, беше промовиран деновиве, во присуство на новинари, музичари, пријатели на членовите од групата. Албумот...

Модна колекција инспирирана од Дејвид Хокни

Дизајнерката Росица Мршиќ ја претстави најновата колекција, наречена „Силија“, во центарот за дизајн и иновации „Јавна соба“, во организација на „Моден викенд - Скопје“....

Групата „Санта Есмералда“ ќе гостува на „Охрид фест 2018“

По повод јубилејот, 25 години „Охрид фест“, организаторите ги поканија членовите на групата „Санта Есмералда“ да бидат дел од овој интернационален музички фестивал, кој...

„Здивот на смртта“ – нова збирка поезија на Зоран Пејковски

Стихозбирката „Здивот на смртта“ е најновиот авторски труд на битолскиот поет и член на Друштвото на писателите на Македонија, Зоран Пејковски. Станува збор за...

Долни Дисан крие фауна со иста старост како прачовекот

Се претпоставува дека пронајдениот мастодонт живеел за време на миоценот (во периодот од пред 24 до 4 милиони години), кога на планетата на овие...

Филхармонија во престижно лондонско списание

Текст за историјатот на Македонската филхармонија, за официјалното отворање на новата концертна сала, и рецензија на видниот англиски музички критичар од „Телеграф“, Џефри Норис...

„Чудна шума“ на Шукарова, Еагли и Емин за Светскиот ден на...

Оваа вечер има за цел да направи пресек на уметничкиот и едукативниот современ танцов процес. Публиката ќе има можност да ги види работниот процес...

А има можност за поинаков пристап

„...ако изгубите предност, ќе умрете“ (Сун Цу) Намерата на написот е сосема јасно дефинирана од исказот на големиот претставник на теоријата за уметноста на војувањето. Сакал...