Ознака: врба

„Врба“ на Манчевски го отвора филмскиот фестивал во Кјото

Филмот „Врба“ на најтрофејниот македонски режисер Милчо Манчевски утре ќе го отвори 13. Меѓународeн филмски фестивал „Историка“ во Кјото, Јапонија. Манчевски ќе биде виртуелен гостин...

Седум награди за „Врба“ на Манчевски

„Врба“ на Милчо Манчевски изминатава недела освои три награди и четири почесни признанија, а имаше и грчка и француска премиера на Маратонскиот филмски фестивал...

„Врба“ на Манчевски продолжува да освојува признанија

„Врба“ на Милчо Манчевски изминатава недела освои седум трофеи – три награди и четири почесни признанија, а имаше и грчка и француска премиера на...

Награда за „Врба“ во Њујорк

Филмот „Врба“ на режисерот Милчо Манчевски ја доби наградата од жирито за најдобар филм на фестивалот „Стони Брук“ во Њујорк. Фестивалот напиша: „Жирито беше трогнато...

Филмот „Врба“ награден во Њујорк

Филмот „Врба“ на режисерот Милчо Манчевски ја доби наградата од жирито за најдобар филм на фестивалот „Стони Брук“ во Њујорк. Фестивалот напиша: „Жирито беше трогнато...

„Врба“ на Манчевски во американските кина

Македонскиот кандидат за „оскар“ за 2021 година, „Врба“ на Милчо Манчевски, ќе игра во кината, на ТВ и на стриминг-платформите низ САД, во дистрибуција...

„Врба“ на Манчевски ќе игра во кината во САД

Македонскиот кандидат за Оскар за 2021 „Врба“ на Милчо Манчевски ќе игра во кината, на ТВ и на стриминг-платформите низ САД, во дистрибуција на...

Мариово и Трескавец во трка за награда за филмска локација

„Врба“ на Манчевски меѓу петте финалисти Филмот „Врба“ на Милчо Манчевски со Мариово и Трескавец во прилепската област е меѓу петте финалисти за наградата за...

„Врба“ на Милчо Манчевски е македонски кандидат за „оскар“

Филмот „Врба“ на Милчо Манчевски е македонски кандидат за „оскар“ за најдобар долгометражен интернационален филм, соопшти Друштвото на филмските работници на Македонија. Комисијата за избор...

Милчо Манчевски ја освои наградата за најдобар режисер на „Рејнденс“ во...

Милчо Манчевски ја освои престижната награда за најдобар режисер на фестивалот „Рејнденс“ во Лондон, најголемиот фестивал на независен филм во Велика Британија и еден...