Ознака: александар вучиќ

Вучиќ прогласи победа на локалните избори, опозицијата на протести во Нови...

Српскиот претседател Александар Вучиќ прогласи победа на Српската напредна странка на локалните избори што денеска се одржаа во Србија, како и на повторените избори...

Вучиќ изрази разочарување од гласањето на Македонија за резолуцијата за Сребреница:...

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, синоќа во Белград изјави дека е погоден од гласањето на резолуцијата за Сребреница од Македонија во Генералното собрание на...

Орбан и Вучиќ ѝ ја честитаа победата на Силјановска Давкова

Унгарскиот премиер Виктор Орбан упати честитки за изборната победа на ВМРО-ДПМНЕ на парламентарните избори и победата на нивната кандидатка Гордана Силјановска Давкова во вториот...

Си Џинпинг и Вучиќ потпишаа заедничка изјава за продлабочување и подигнување...

Кинескиот претседател Си Џинпинг и српскиот претседател Александар Вучиќ денес потпишаа заедничка „заедничка изјава за продлабочување и подигнување на сеопфатното стратешко партнерство на Кина...

Вучиќ: Да живее челичното пријателство на Србија и Кина

Српскиот и кинескиот претседател Александар Вучиќ и Си Џинпинг пред почеток на официјалните разговори ги поздравија и им се обратија на повеќето илјади граѓани...

Вучиќ испрати писма до европските лидери по повод евентуалниот прием на...

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ денеска испрати писма до сите европски лидери по повод евентуалното членство на Косово во Совет на Европа, изјави српскиот...

Данка Илиќ е убиена, уапсени двајца осомничени што го признале злосторството,...

Српската полиција уапсила две лица што ја убиле двегодишната Данка Илиќ и го признале делото, соопшти српскиот претседател Александар Вучиќ, а пренесоа српските медиуми. -...

Вучиќ: Милош Вучевиќ е мандатар за состав на новата Влада на...

Претседателот на Србија Александар Вучиќ го предложи досегашниот министер за одбрана и претседател на Српската напредна партија (СНС) Милош Вучевиќ за мандатар за состав...

Вучиќ најави нов пристап во дијалогот со Приштина: Белград нема да...

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска најави дека ќе има промени „во доктрината и пристапите“ за продолжување на дијалогот со Приштина, што, како што...

Го замолив Лајчак да го запре обидот на Курти за уништување...

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави денеска во Давос, Швајцарија, дека побарал од специјалниот претставник на ЕУ за дијалог Мирослав Лајчак да го запре „обидот“...