Ознака: абортус

Во Флорида стапи во сила забраната за абортус по шест недели...

Во Флорида денеска стапи во сила забраната за повеќето абортуси по шест недели од бременоста, пред многу жени да знаат дека се бремени, а...

Американската сојузна држава Аризона ги забрани речиси сите абортуси

Врховниот суд во Аризона денеска го оживеа законот од 1864 година со кој се забрануваат речиси сите абортуси, симболична одлука со важни изборни импликации...

Франција го впиша правото на абортус во Уставот

Францускиот Парламент денеска гласаше за впишување на правото на абортус во францускиот Устав. Потребното за ова мнозинство од три петтини беше постигнато на состанокот на...

Бајден: Се додека сум претседател во САД, абортусот нема да биде...

Американскиот претседател Џо Бајден денеска нагласи дека во САД додека тој ги води, абортусот нема да биде забранет и потпиша извршна наредба за заштита...

СЗО: Американската забрана на абортусот ќе предизвика проблеми и смртни случаи

Шефот на Светската здравствена организација (СЗО) Тедрос Аданом Гебрејсус предупреди дека неодамнешната одлука на Врховниот суд на САД со која се укина правото на...

Протести ширум САД поради одлуката на Врховниот суд за абортусот

Во голем број американски градови вчера и денеска се одржува протести поради вчерашната одлука на Врховниот суд за поништување на федералното право на абортус,...

Протести и контрапротести во Хрватска околу правото на абортус

Во повеќе хрватски градови денеска се одржуваат протести во знак на поддршка на Мирела Чавајди – трудницата на која не ѝ беше дозволено да...

Бајден: Ќе бидеме подготвени да го заштитиме правото на абортус

Американскиот претседател Џо Бајден денеска изјави дека не знае дали објавената одлука на Врховниот суд за абортусот е точна или ја одразува конечната одлука,...

Бајден: Ќе го бранам правото на абортус

Американскиот претседател Џо Бајден вети дека ќе ги брани правата на жените за абортус и остро го критикуваше исклучително рестриктивниот закон за абортус што...

Тексас забрани абортус по шестата недела од бременоста

Забраната за абортус по шестата недела од бременоста стапи во сила денеска во американската сојузна држава Тексас, откако Врховниот суд на САД не одговори...