Фото: Милан Радоичиќ/принтскрин/јутуб

Потпретседателот на Српската листа, Милан Радоичиќ, ја презеде одговорноста за нападот на Косово во петокот, кога минатиот викенд беа убиени еден косовски полицаец и тројца напаѓачи.

Тој ја презеде одговорноста за настаните во селото Бањска на Косово на 24 септември, изрази подготвеност да одговори на надлежните органи на Србија и поднесе оставка од функцијата потпретседател на Српската листа.

Неговиот адвокат Горан Петронијевиќ на прес-конференцијата во Белград ја прочита пораката на Радоичиќ во која тој изјави дека на северот на Косово дошол на 24 септември со своите сонародници и дека лично ги направил сите логистички подготовки.

Тој за ова не информирал никого од властите во Србија, ниту од структурите на властите на северот на Косово, рече тој, пренесе „Анадолија“.

Како што рече, тој не добил никаква помош од властите во Србија, бидејќи „дотогаш имаа различни ставови за претходните методи на отпор“.

Тој додаде дека акцијата тој ден нема никаква врска со неговата политичка инволвираност во Српската листа.

Радоичиќ изјави и дека причината за враќањето на северот на Косово е „да го охрабри српскиот народ да се спротивстави на режимот на премиерот на Косово“.

Како што наведе, смртта на косовскиот полицаец била случајна, по што дошло до жесток конфликт.