Земјотрес со итензитет од 6,0 степени, според Рихтеровата сакала, денеска е регистриран во Јапонија, соопшти јапонската Национална метеоролошка служба.

Епицентарот на земјотресот е регистиран во местото Тиба, во близина на Токио, на длабочина од 50 километри.

Засега нема податоци за жртви или повредени лица.