Македонските фудбалски претставници во Конференциската лига на УЕФА, Шкендија и Шкупи, ги дознаа противниците во третото квалификациско коло.

Шкендија, не успеа во квалификациите за Лигата на шампионите, па европскиот пат го продолжува во Конференциската лига. Во второто коло Шкендија ќе игра против Рига. Доколку го мине претставникот на Летонија, македонскиот шампион во третата рунда ќе игра против Фолгоре од Сан Марино или Хибернијанс од Малта.

Фудбалерите на Шкупи во втората рунда ќе играат против Санта Клара од Португалија. Ако успеат да го елиминираат португалскиот тим, во третото коло ќе играат против Олимпија од Љубљана или Биркиркара од Малта.

 

Тwеет