Фото: Игор Бансколиев

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа биле направени 5.834 тестови, а регистрирани се 1.908 нови случаи на ковид-19: Скопје – 972, Кавадарци – 112, Куманово – 111, Битола – 105, Велес – 62, Тетово – 58, Прилеп – 54, Неготино – 46, Струмица – 45, Охрид – 43, Гостивар – 34, Гевгелија – 30, Штип – 27, Кичево и Кочани – по 24, Радовиш – 22, Ресен – 21, Валандово – 17, Крива Паланка – 16, Струга – 15, Свети Николе – 12, Берово и Богданци – по 10, Делчево – 9, Виница – 5, Демир Капија и Пехчево – по 4, Дебар, Пробиштип и Македонски Брод – по 3, Кратово, Крушево и Македонска Каменица – по 2, Дојран – 1 .

Од вкупниот број на позитивни (1.908), регистрирани се 254 реинфекции.

Регистрирани се 1.129 оздравени пациенти од: Скопје – 77, Битола – 61, Прилеп – 52, Куманово – 30, Охрид – 26, Кочани – 23, Тетово – 18, Неготино и Гостивар – по 17, Струмица – 16, Кавадарци и Гевгелија – по 14, Кичево, Ресен и Крива Паланка – по 12, Струга и Делчево – по 10, Велес и Штип – по 9, Виница ,Кратово и Крушево – по 8, Радовиш и Македонска Каменица – по 7, Берово – 4, Богданци , Македонски Брод и Демир Хисар – по 3, Демир Капија и Пехчево – по 2, Валандово, Свети Николе , Дебар , Пробиштип и Дојран – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа, регистрирани се 22 починати лица: 5 починати лица од Скопје (53г, 69г, 69г, 75г и 75г), по 2 починати од Битола (74г и 85г), Велес (68г и 93г), Куманово ( 78г и 82г ) и Свети Николе ( 52г и 78г) и по едно починато лице од Кавадарци (57г), Кичево (65г), Македонски Брод (60г), Неготино (73г), Охрид (65г), Прилеп (82г), Радовиш (81г), Ресен (63г) и Струга (83г). Од пријавените лица сите се починати во болнички услови.

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој Термин, пријавени
се 4 починати лица од: Делчево (2), Скопје (1) и Пробиштип (1) на возраст од 56г до 79г. Пријавените се починати во период од 04.01.2022 до 26.01.2022г. Од пријавените лица две се починати во болнички услови, а две лица во домашни услови.

Од вкупниот број на починати лица (н=26), седум лица се целосно вакцинирани, а кај 19 се регистрирани коморбидитети.

Досега во земјата се направени вкупно 1.773.325 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 265.101, бројот на оздравени пациенти е 239.581, на починати е 8.338, а бројот на активни случаи изнесува 17.182.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Скопје 120.433, активни 8.755
Куманово 14.689, активни 759
Прилеп 12.640, активни 539
Битола 12.595, активни 1266
Тетово 12.289, активни 515
Кавадарци 8.823, активни 768
Гостивар 8.711, активни 331
Велес 8.391, активни 472
Охрид 7.874, активни 384
Штип 7.464, активни 316
Струмица 7.123, активни 384
Кичево 4.894, активни 271
Кочани 4.584, активни 218
Струга 4.339, активни 181
Гевгелија 3.698, активни 384
Неготино 3.123, активни 259
Свети Николе 2.407, активни 133
Ресен 2.333, активни 216
Радовиш 2.212, активни 174
Крива Паланка 2.184, активни 88
Делчево 1.742, активни 126
Берово 1.640, активни 79
Дебар 1.499, активни 20
Валандово 1.346, активни 134
Виница 1.280, активни 45
Пробиштип 1.246, активни 32
Кратово 872, активни 24
Богданци 853, активни 86
Крушево 816, активни 42
Демир Хисар 761, активни 51
Македонски Брод 628, активни 28
Македонска Каменица 494, активни 31
Демир Капија 487, активни 28
Пехчево 422, активни 32
Дојран 209, активни 11