Доминација на Чехинките во спустот на Матка

Доминација на кајакарките од Чешка во јуниорска и во сениорска конкуренција (до 23 години) во кајак-спуст на Европското првенство (ЕП) на дива вода, кое...

Кадетите се подготвуваат за силното темпо на ЕП

Тренираме двапати дневно, а тренинзите опфаќаат и физичка и техничко-тактичка подготвеност на тимот. Мора да се навикнеме на максимален ритам, бидејќи ни следува силно...

Јотовски елиминиран во четвртфиналето на турнирот во Фогау

Најдобриот македонски тенисер Томислав Јотовски беше елиминиран во четвртфиналето на ИТФ фјучрс турнирот во австрискиот град Фогау. Јотовски по три сета претрпе пораз од домашниот...

Металург стартува во ЛШ со гостување кај Спортинг Лисабон

Ракометарите на Металург новата сезона од Лигата на шампионите ќе ја почнат со натпревар на гостински терен кај Спортинг Лисабон на 15 септември, додека...

Недостижните барања на Реал не го откажуваат Интер од Модриќ

Раководството на Интер е подготвено да му даде висока плата на Лука Модриќ, за да го напушти Реал Мадрид во насока „Џузепе Меаца“. Според...

Англиските клубови потрошиле 217 милиони фунти за плати на повредени играчи

Клубовите од Премиер лигата минатата сезона потрошиле 217 милиони фунти за плати на повредени играчи. Манчестер јунајтед вкупно платил најмногу, односно 23 милиони фунти за...

Беноа Пер во налет на гнев поради поразот искрши три рекети...

Францускиот тенисер Беноа Пер доби парична казна од 16.500 долари заради непримерно однесување. Тој во три сета беше поразен од кипарскиот тенисер Маркос Багдатис на...

Милкоска и Цветкоски триумфираа на Илинденскиот пливачки маратон во категоријата до...

Пливачите Јана Милкоска и Стефан Цветкоски се победниците на традиционалниот Илинденски пливачки маратон во категоријата до 16 години што денеска се пливаше во водите...

Кралевски и Спасовска победници на традиционалиот Илинденски пливачки маратон

Симеон Кралевски (24) и Елена Ена Спасовска (19) двајцата до Скопје, се победниците на годинешниот 39-ти по ред Илинденски пливачки маратон што денеска се...

Модриќ е во Италија, се чека состанок со претседателот на Реал

Играчот од средниот ред на Реал Мадрид, Лука Модриќ, кој е цел на Интер, а сигурни извори блиски до него изјавија дека нема против...