Роналдо и Меси не запираат – ќе бркаат рекорди и на...

Меѓу рекордите на ова СП што можат да бидат соборени се и постигнувањата како првак како играч и селектор, повеќе голови на повеќе мундијали,...

Фудбалската еуфорија може да почне

Во текот на следните 30 дена, фудбалската топка едноставно ќе претставува главен сврзувачки елемент, кој ќе ги обедини луѓето без разлика на расата или...

Фудбалот е спортски празник што мора да биде надвор од политиката

Почетокот на Светското фудбалско првенство во Русија е повод за интервју со амбасадорот на Руската Федерација во Република Македонија, Олег Шчербак, кој дава одговори...

Надал нема да игра на турнирот во Квинс

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал иако беше пријавен, сепак се повлече од турнирот во Квинс, кој се игра следната недела. - Квинс е одличен турнир и...

Македонија преку Романија обезбеди пласман на СП во ракомет

Македонската ракометна репрезентација во реванш натпревар од баражот на гостувањето во Клуж загуби од Романија со 26:25, но благодарение на убедливата победа на првиот...

Ло­пе­те­ги по стап­ки­те на Мус­лин, Ха­лил­хо­џиќ, Mар­вијк, По­сте­ког­лу

Ло­пе­те­ги до­би отказ два де­на пред дуелот со Португалија на СП по­ра­ди тоа што потпишал до­го­вор сo Ре­ал Ма­дрид, и тој е пет­ти­от се­ле­ктор...

Оливера Наковска-Бикова со нов светски рекорд, 571 круг

Во Струга и Охрид се одржаа јубилејните 30. Спортски игри на лицата со телесен инвалидитет на Македонија, во организација на Мобилност Македонија и на...

Болт кажа за кого ќе навива на СП

Некогаш најбрзиот човек на светот, Усеин Болт има свој фаворит за кого ќе навива на Мундијалот во Русија. Спринтерот од Јамајка и осумкратен олимписки...

Најмногу ќе летаат Суперорлите

Најголема километража во првите три кола на СП 2018 ќе направат нигериските фудбалери, најголемо растојание за заминување на еден меч ќе поминат Швеѓаните, а...