Јаткастите плодови го намалуваат ризикот од депресија

Здрава храна Една неодамнешна студија покажува дека јадењето јаткасти плодови може да има изненадувачки придобивки за нашето ментално здравје, пренесува „Њујорк пост“. Истражувањето, чии резултати беа...

Лековитите својства на малината

Здрава храна Малината е едно од највкусните, но и најздрави овошја. А ако се прашувате кои се придобивките од малината, наведуваме неколку добри причини во...

Грозјето може да го подобри вашиот вид

Здрава храна Јадењето грозје е добро за вашите очи, покажуваат истражувањата. Докажано е дека само неколку грозда дневно за четири месеци ги подобруваат клучните маркери...

Здрава храна

Три намирници што го нарушуваат сонот Нутриционистите посочија три намирници што никогаш не треба да се јадат пред спиење за да не се преоптовари дигестивниот...

Намирници што го забрзуваат метаболизмот

Доколку пред доаѓањето на летото сакате да изгубите некој килограм, сигурно ќе ве интересира кои намирници дополнително го забрзуваат метаболизмот и на тој начин...

Кашест сок што ќе ве засити

Здрава храна Веројатно понекогаш си приготвувате кашест сок за појадок, но само по 30 минути повторно сте гладни. Приготвувањето погуста напивка може да го измами...

Медот ги отстранува токсините од телото и дејствува против стресот

Здравствените придобивки од медот веќе ни се добро познати, секое домаќинство има барем една тегла, но што ќе постигнете ако ги следите упатствата на...

Напивка што ја намалува жедта и дава сила

Доколку ви се случува да чувствувате жед наспроти тоа што ја внесувате препорачаната дневна доза од два литри вода, обидете се со напивката што...

Мускатното оревче е чудесен зачин

Здрава храна Мускатното оревче доаѓа од Индија, каде што има долга традиција во лекувањето, а неговите лековити својства се ценети и во современата фитотерапија. Затоа...

Здрава храна

Како да се одржува идеална температура во фрижидерот Соодветната температура во фрижидерот ја одржува храната студена и сигурна за јадење со денови, па дури и...