„Новиот бран – 40 години подоцна“ во Кинотека

Со македонската премиера на филмот „Нов бран - 40 години подоцна“, на 17 август во Кинотека ќе започнат деновите на „Кроација рекордс“ во Скопје....

Македонските основци ќе се натпреваруваат во атлетика, кошарка и во одбојка

На Светските училишни спортски игри од 11 до 19 септември во Белград ќе учествуваат 2.500 деца (машки и женски) од 43 земји и ќе...

По правиот пат сигурно и задоволно се движиме!

Етика за млади проф. д-р Кирил Темков Постарите можат да им кажат на помладите дека идеалите тешко се остваруваат. Исто така, тие можат да им...

Еден милион луѓе раселени од Украина

Најголем бран бегалци во овој век Бројот на бегалци од Украина во средата надмина еден милион. Ова е најбрзото раселување на бегалците во овој век,...

УЕФА ветува повеќе пари за клубовите во новата ЛШ

Во моментов 32-та клуба меѓу себе делат 2,1 милијарди евра, објави агенцијата „Асошиејтед прес“ (АП) ФУДБАЛ И покрај некои разлики во мислењата во врска со промените...

Данска ќе дозволи од 11.000 до 12.000 гледачи на мечевите на...

Русија очекува да им дозволи на гледачите да присуствуваат на четирите натпревари на кои е домаќин, до 50 отсто од капацитетот на стадионот во...

Признанијата ќе се доделуваат за игрите во сезоната, не во годината

Порано одлучувавме врз основа на две полусезони. Сега ќе биде појасно. Тоа е можност и за нов поттик, изјави уредникот на „Франс фудбал“, Паскал...

„СП на две години би ги оштетило сите форми на фудбал“

СП на две години би го девалвирало самото натпреварување, финансиски ќе ги обесправи гледачите и ќе го забави развојот на фудбалот за жени и...

Глобалните одгласи на британскиот колапс

Додека светските креатори на политики се собираат во Вашингтон на годишните состаноци на Меѓународниот монетарен фонд, постои историска љубопитност да се разгледа еден феномен....

„Купе број 6“, 2021 г.

Од светското кино Една студентка по археологија од Финска, Лаура, која престојува во Русија подолго време и која навистина добро го зборува јазикот, тргнува на...